T&T: Puolustusministeriön verkkourkinta iskisi suomalaisiin

Puolustusministeriön työryhmän suunnittelema verkkotiedustelu iskisi myös Suomen kansalaisiin ja suomalaisiin yrityksiin, vaikka ministeriö väittää toisin, kirjoittaa Tekniikka&Talous-lehti perjantaina.

Sotilastiedustelulain työryhmän toimeenpano-ohjelman mukaan verkkotiedustelu kohdistuisi vain Suomen ulkopuoliseen liikenteeseen.

suomalaisten teleoperaattoreiden verkkosolmupisteen Ficix ry:n puheenjohtaja Jorma Mellinin mukaan kyseinen logiikka on pahasti pielessä.

Nettiliikenne on Mellinin mukaan hyvin verkottunutta, solmupisteitä on Ruotsissa ja Venäjällä. Sieltä on mahdotonta erotella Suomen sisäistä ja ulkomaista liikennettä.

- Olisimme tilanteessa, että massaurkintaan joutuisi niin eduskunnan, tasavallan presidentin kanslian kuin Viestintävirastonkin liikenne, huomauttaa Mellin sanoo lehdessä.

Mainos