Yhteisöveron laskeminen viime vuonna 24,5 prosentista 20 prosenttiin on tuottamassa konkreettista tulosta, kun Suomeen on syntymässä uusi yritysjätti. Kaksi nosturifirmaa, suomalainen Konecranes ja amerikkalainen Terex yhdistyvät ensi vuonna.
Konecranesin johtoon marraskuussa Ahlström Capitalista siirtynyt Panu Routila sanoo, että Konecranes rekisteröidään Suomeen osin verotuksellisista syistä, vaikka Terex on yrityksistä selvästi suurempi. Yhdysvalloissa yritysveroprosentti on 35.
Fuusiossa syntyy Suomen kuudenneksi suurin yritys. Yhteenlaskettu liikevaihto on liki kahdeksan miljardia euroa ja työntekijöitä 32 000.
Elinkeinoelämän tutkimuslaitoksen toimitusjohtajan Vesa Vihriälän mukaan yhteisöveroprosentin laskeminen ei kuitenkaan ole vielä poikinut suurta ulkomaisten yritysten aaltoa Suomeen.