TS: PS ykkösenä Varsinais-Suomessa, mutta kannattajat epävarmoja

Perussuomalaisten tukijoista 54 prosenttia ja kokoomuslaisten tukijoista 75 prosenttia äänestää varmasti.

Turun Sanomien Feelback Groupilta tilaaman kannatusmittauksen mukaan perussuomalaiset on noussut Varsinais-Suomen ykköspuolueeksi. PS ja keskusta saisivat Varsinais-Suomessa yhden kansanedustajan paikan lisää.

Yhden paikan menettäisivät sekä Sdp että kokoomuksen ja Rkp:n vaaliliitto. Vaalipiirin viimeinen paikka menisi vasemmistoliitolle, joka löisi niukasti kokoomusta edustavan ensimmäisen putoajan.

Aivan varmoja äänestämisestään on 61 prosenttia vastanneista. Kokoomuksen äänestäjistä 75 ja perussuomalaiset äänestäjistä 54 prosenttia ilmoittaa äänestävänsä varmasti.

TS:n mukaan ”lopullinen vaalitulos voi vielä poiketa runsaastikin mittauksesta”, sillä puoluekantansa ilmoitti 30.3.-7.4.2015 haastatelluista 1 500 ihmisestä vain 928 eli 62 prosenttia.

Kun kysytään, miten varmasti he äänestävät juuri tätä puoluetta, on keskustan kannattajista 57, kokoomuksen 53, Sdp:n 50 ja PS:n 50 prosenttia aivan varmoja. Vihreistä vain 27 prosenttia on aivan varmoja.

Mainos