Sisäministeri Petteri Orpon (kok.) mukaan Suomen sisäisen turvallisuuden varmistaminen vaatii lisää rahaa. Tilanne on hänen mukaansa muuttunut radikaalisti muutaman viime kuukauden aikana.
Syinä tähän ovat hänen mukaansa hallitsematon maahanmuutto ja jatkuvasti kasvava terrorismin uhka, jotka sitovat turvallisuusviranomaisten työtä ja aikaa.
Hän kuitenkin korostaa, että terrorismi ja maahanmuutto ovat kaksi erillistä asiaa,
Poliisin määrä uhkaa Turun Sanomien mukaan laskea jopa 880 henkilötyövuotta vuoteen 2019 mennessä. Orpo haluaa hidastaa tahtia merkittävästi lisäämällä koulutettavien poliisien määrää.
Hän pitää tätä välttämättömänä, vaikka se onkin selkeä linjanmuutos hallituksen tavoitteisiin. Hän muistuttaa, että hallitusohjelma syntyi tilanteessa, jossa nykyistä maahanmuuttoaaltoa ei osattu ennustaa.