TPS kutsui uhkaillun toimittajan pudottamaan aloituskiekon

Seuran mukaan aloituskiekon pudottaminen on kunniatehtävä.

Turkulainen SM-liigajoukkue TPS on kutsunut Lännen Median toimittajan Rebekka Härkösen pudottamaan aloituskiekon tämäniltaisessa TPS-Tappara -välieräottelussa.

Aiemmin Turun Sanomissa työskennellyt Härkönen on joutunut rajun uhkailun ja vainon kohteeksi sen jälkeen, kun hän kirjoitti artikkelin Turun puukotusten yhteydessä uhreja auttaneesta sivullisesta.

– Suomi on sananvapauden kärkimaita, mutta viime aikoina useat toimittajat Härkösen ohella ovat kohdanneet vihapuhetta ja jopa henkeen ja terveyteen liittyviä uhkauksia. TPS haluaa eleellään ottaa selkeästi kantaa ja antaa tukensa kaikille toimittajille. On selvää, että kenenkään ei pidä työssään tai vapaa-ajallaan kohdata minkäänlaista uhkailua, TPS vaatii tiedotteessaan.

Mainos