Työttömien työnhakijoiden määrä väheni edellisestä kuusta 5 100:lla, kertoo ministeriön Työllisyyskatsaus.
Nuoria alle 25-vuotiaita työttömiä työnhakijoita oli 4 900 enemmän kuin edellisen vuoden toukokuussa eli yhteensä 37 800. Nuorten työttömyyksistä päättyi ennen kolmen kuukauden työttömyyttä tammi-toukokuussa keskimäärin 68,7 prosenttia, mikä on 4,4 prosenttiyksikköä vähemmän kuin vuotta aikaisemmin.
Pitkäaikaistyöttömiä eli yhdenjaksoisesti vähintään vuoden työttömänä työnhakijana olleita oli 87 200, mikä on 17 100 enemmän kuin vuotta aikaisemmin. Yli 50-vuotiaita työttömiä työnhakijoita oli 113 800 eli 10 900 enemmän kuin edellisenä vuonna samaan aikaan.
Myös lomautettujen määrä nousi
Koko maassa oli lomautettuna toukokuun lopussa arviolta 29 000 henkilöä, mikä on 2 000 enemmän kuin edellisenä vuonna vastaavaan aikaan. Kokoaikaisesti lomautettuja oli yhteensä 21 400 henkilöä, joka on 5 700 enemmän kuin edellisen vuoden toukokuussa.
Työnantajien ennakkoilmoitukset tulevista lomautuksista ovat sen sijaan hieman vähentyneet. Ennakkoilmoitusten mukaan on mahdollista, että 8 900 henkilöä lomautetaan lähitulevaisuudessa, mikä on 300 vähemmän kuin vuosi sitten.
Uudet avoimet työpaikat vähenivät
Uusia avoimia työpaikkoja ilmoitettiin TE-toimistoihin toukokuun aikana 36 400 eli 5 500 vähemmän kuin edellisen vuoden toukokuussa. Kaikkiaan TE-toimistoissa oli toukokuussa avoinna 75 200 työpaikkaa, mikä on 5 200 vähemmän kuin vuosi sitten.
Aktivointiasteeseen laskettavissa palveluissa oli huhtikuun lopussa 127 200 henkilöä, mikä on 17 800 enemmän kuin vuotta aikaisemmin. Näitä palveluita ovat esimerkiksi palkkatuki, työvoimakoulutus, työkokeilu ja omaehtoinen opiskelu.
Työttömyysaste 10,7 prosenttia
Tilastokeskuksen työvoimatutkimuksen mukaan työllisiä oli toukokuussa 14 000 vähemmän kuin vuotta aiemmin. Työllisyysaste oli 68,9 prosenttia, mikä oli 0,1 prosenttiyksikköä pienempi kuin edellisen vuoden toukokuussa.
Tilastokeskuksen mukaan työttömiä oli 296 000, mikä oli 4 000 vähemmän kuin vuosi sitten. Työttömyysaste oli toukokuussa 10,7 prosenttia eli 0,1 prosenttiyksikköä pienempi kuin vuotta aiemmin.
Nuorten 15–24-vuotiaiden työttömyysaste oli toukokuussa 30,9 prosenttia, mikä oli 4,3 prosenttiyksikköä pienempi kuin vuotta aiemmin.
Tiedot perustuvat työ- ja elinkeinoministeriön Työnvälitystilastoon ja ryhmälomautusten erillisseurantaan, sekä Tilastokeskuksen työvoimatutkimukseen. TEM:n Työnvälitystilaston lähteenä on TE-toimistojen asiakasrekisteri, kun taas Tilastokeskuksen työvoimatutkimus on otostutkimus.
TEM:n työnvälitystilastossa työttömyyden määritelmänä on, ettei henkilöllä ole työsuhdetta eikä hän työllisty yritystoiminnassa. Lisäksi Työnvälitystilastossa kokoaikaisesti lomautetut luetaan työttömiin, mutta päätoimisia opiskelijoita ei. Kansainvälisesti vertailukelpoisena Tilastokeskuksen työvoimatutkimus tuottaa viralliset työttömyysluvut.