Touko Aalto: Pääministeri on väärässä

Vihreiden puheenjohtaja ihmettelee Juha Sipilän lausuntoa, että maakuntavaalien ajankohdasta puhuminen olisi hölynpölyä.

– Maakuntavaalien järjestäminen on keskeinen osa sote-uudistusta. Ne ovat paikka suomalaisille vaikuttaa siihen, miten heidän palveluitaan tulevaisuudessa kehitetään. Maakuntavaalien ajankohta vaikuttaa siihen, millä aikataululla koko uudistus voidaan toteuttaa ja siitä on tärkeää keskustella juuri nyt. Vaalit eivät ole hölynpölyä, vaan keskeinen osa demokratiaa, Touko Aalto sanoo.

Hänen mukaansa hallituksen olisi nyt syytä ottaa lusikka kauniiseen käteen ja myöntää, että maakuntavaaleja ei järjestetä lokakuussa. Tämä antaisi eduskunnalle myös paremmat mahdollisuudet paneutua uudistuksen mittaviin lakipaketteihin.

– Haluan muistuttaa pääministeriä siitä, että keskeiset osat sote-lakeja annettiin eduskunnalle vasta tämän vuoden maaliskuussa. Sotessa on valtavan suuri uudistus, johon sisältyy monimutkaisia suomalaisten palveluihin liittyviä kysymyksiä. Hallituksen vaatimat aikataulut tekevät huolellisesta eduskuntakäsittelystä käytännössä mahdotonta, Aalto arvostelee.

Oikeuskanslerinvirasto on ottanut kannan, että lakien tulisi olla voimassa kuusi kuukautta ennen vaaleja. Vuonna 2016 oikeusministeriön vaalijohtaja sanoi, että vaalien järjestäminen vain seitsemän kuukautta lakien hyväksymisen jälkeen on ongelmallista ja riskialtista.

Tänään uutisoitiin, että vaalijohtajan mukaan maakuntavaalit on teknisesti mahdollista – joskaan ei suositeltavaa – järjestää lokakuussa, jos lait ovat voimassa 23. heinäkuuta.

Aallon mielestä tämä on ilmiselvästi kestämätön aikataulu.

– Teknisesti mahdollista on eri asia kuin demokraattisesti kestävä. Sote-lakien hyväksymisen venyminen heinäkuun alkuun vaarantaa jo sellaisenaan suomalaisten vaikutusmahdollisuuksien toteutumisen, hän sanoo.

Mainos