Tossavainen Stubbista: Kiiltokuvaa on helppo naarmuttaa -arki ensi syksynä

Perussuomalaisten kansanedustaja Reijo Tossavaisen mukaan kokoomuksen uusi puheenjohtaja on mieluinen pääministeri medialle, ja varsinkin Helsingin Sanomille.

Tossavaisen mielestä Stubb on ollut toimittajien suuren enemmistön suosikki koko maassa, mutta erityisesti Helsingin Sanomissa.

– Silmiinpistävän räikeän yksipuolista Stubbin hehkuttaminen on ollut tämän vuoden puolella. Ensin uhrattiin sivukaupalla kallista palstatilaa sen jälkeen, kun Stubb asettui ehdolle EU-parlamenttiin. Sama linja on jatkunut sen jälkeen ja jatkuu tämänkin jälkeen, Tossavainen kritisoi.

Tossavaisen mukaan sanallakaan ei ole paheksuttu esimerkiksi sitä, että Stubb oli ehdolla, vaikka hänellä ei ollut aikomusta olla kyseisessä tehtävässä.

– Auta armias, minkälainen paheksunnan hyöky olisi ollut seurauksena, jos perussuomalainen olisi ollut kyseessä.

Tossavainen kuvaa Stubbia median luomaksi kiiltokuvaksi.

– Kiiltokuvaa on helppo naarmuttaa, jahka pahin hypetys menee ohi. Stubb kohtaa arjen ensi syksynä, Tossavainen ennustaa.

Mainos