Tomaattien hinta katossa Intiassa – aseistettuja vartijoita palkattu hedelmien suojaksi

Intialaisten tomaattien hinnat ovat nousseet pilviin.

Tomaattien hinta on noussut intialaisessa Indoren kaupungissa niin kovaksi, että paikalliset torikauppiaat ovat turvautuneet aseistettuihin vartijoiden suojellakseen arvokkaita hedelmiä. Asiasta uutisoivat BBC ja The Hindustan Times.

Toria hallinnoivat viranomaiset ovat sijoittaneet puolentusinaa vartijaa ympäri toria suojaamaan tomaatteja varkailta. Ympäri Intiaa on raportoitu lukuisista tomaattivarkauksista, joista varkaat ovat saaneet saaliikseen jopa tuhansia euroja.

Mainos - sisältö jatkuu alla
Mainos - sisältö jatkuu alla

Kovan hinnan taustalla ovat Madhya Pradeshin aluetta vaivaavat sateet, jotka tuhosivat ison osan tomaattisadosta. Alueella ei myöskään ole tällä hetkellä tomaattien kasvukausi, joten hinnan odotellaan pysyvän korkealla vielä pitkään.

India Todayn mukaan korkealla tomaattien hinnalla voi olla vaikutuksia myös alueen poliittiseen vakauteen. Lehden mukaan aiemmin esimerkiksi sipulien korkeat hinnat ovat horjuttaneet alueen hallintoa ja myös tomaatit voivat aiheuttaa poliitikoille ”samankaltaisia painajaisia”.

Korkeat hinnat ovat vaikuttaneet erityisesti maan keski- ja pienituloisten mahdollisuuksiin hankkia hedelmiä.

Mainos - muuta luettavaa
Mainos