Eduskunnan perjantai-istunnossa kokoomuksen Timo Heinonen puhui ”moneen suuntaan huolestuttavista viesteistä”, joita kansanrintaman hallitusneuvotteluista Säätytalolta on saatu.
– Esimerkiksi lähdevero – jota sosiaalidemokraatit tuntuvat lähes rakastavan – kohdistuisi pääasiassa instituutioihin, mutta lopulta maksajiksi siinäkin joutuisivat suomalaiset palkansaajat ja eläkeläiset, Timo Heinonen sanoi.
Heinonen sanoi SAK:n esittäneen uusien verojen keräämistä merkittävästi lisää ja tuoneen pöytään muun muassa listaamattomien yritysten osinkoverotuksen kiristämisen, sukupolvenvaihdoshuojennuksen leikkauksen ja yrittäjävähennyksestä luopumisen sekä solidaarisuusverot.
– He ovat puhuneet myös varallisuusverosta ja jopa sellaisesta, joka koskisi pankkitalletuksia, osakkeita, yritysvarallisuutta mutta myös metsiä ja peltoja. Olen aivan varma että keskusta onnistuu metsät ja pellot sieltä pois saamaan, olen siihen luottavainen, tämä on taitava syöttö ja avaus siihen että jotain keskusta hallitusneuvotteluissa pystyy estämään.
– Mutta nyt kysymys onkin siitä, pystyykö keskusta pitämään huolta siitä, että yrittäjien verotus ei tässä maassa tule kiristymään? Että yrittäjävähennykseen ei kosketa. Tästä on kyse, ja toivon että keskustan muskelit vielä riittävät näissä neuvotteluissa turvaamaan yrittäjyyttä, Heinonen vetosi.
– Esitelkää EK:n ja MTK:n tavoitteita, Sdp:n Jukka Gustafsson huusi väliin.
– Nyt olisi mielenkiintoinen kuulla, löytyykö keskustalta muskeleita puolustaa suomalaista työtä ja yrittäjyyttä, Heinonen jatkoi.
Kukaan keskustan kansanedustajista ei kuitenkaan vastannut. Itse asiassa loputkin paikalla olleista harvoista keskustalaisista lähtivät salista ennen keskustelun loppua.
Timo Heinonen sanoi voivansa kertoa, että Sdp:n ja SAK:n veromallit ovat ”kuin yksi yhteen. Ne ovat yksi ja sama esitys, hallitustunnustelija Antti Rinne”. Rinne johti puhemiehenä istuntoa.
– Heinonen johtaa kokoomuksen propagandaosastoa, Sdp:n Gustafsson huusi puheen jälkeen.
– Mikä (asia puheessa) oli väärin? Mikä oli väärin, Heinonen huusi takaisin.
Kristillisdemokraattien Päivi Räsäsen mukaan huolet yritysverotuksesta, joka on avainasemassa luotaessa työtä ja elinvoimaa, ovat aiheellisia.
– Toivon että Säätytalon neuvottelijat tämän tiedostavat. Erityisesti itsekin haluan vedota tässä keskustan ryhmään, joka on ihan selkeästi kynnyskysymykseksi asettanut sen, että yrittäjien ja yritysten verotusta ei saa kiristää, Päivi Räsänen totesi.
Räsänen vetosi myös Rkp:n ilmoittamaan yrittäjämyönteisyyteen.
– Tämä on sellainen asia, jonka varmasti keskustan edustajat tulevat tässä salissa kuulemaan useita kertoja, kun myöhempiä mahdollisia Antti Rinteen hallituksen esityksiä käsitellään. Toivon todella ettei meidän tarvitse olla keskustaa kielteisessä mielessä muistuttamassa vaan kiittämässä, että piditte tästä huolta.