Toimi Kankaanniemi äänestettiin PS:n eduskuntaryhmän puheenjohtajaksi

Kansanedustaja Toimi Kankaanniemi sai yli puolet äänistä ensimmäisellä kierroksella.

Perussuomalaiset valitsivat kansanedustaja Toimi Kankaanniemen, 67, uudeksi eduskuntaryhmän puheenjohtajaksi Sampo Terhon tilalle. Terho nimitetään huomenna perjantaina kulttuuri-, urheilu- ja eurooppaministeriksi.

Kankaanniemi sai ensimmäisellä äänestyskierroksella yli puolet äänistä ja tuli näin valituksi. Eduskuntaryhmän puheenjohtajaksi olivat ehdolla myös kansanedustajat Kari Kulmala ja Kaj Turunen. Kansanedustaja Leena Meri ilmoitti kokouksen alussa luopuvansa ehdokkuudesta, koska Kankaanniemi oli käytettävissä ehdokkaaksi.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Kankaanniemi on entinen kristillisen liiton puheenjohtaja ja eduskuntaryhmän puheenjohtaja. Hän toimi Esko Ahon hallituksessa ministerinä 1991–94. Hän on ensimmäistä kautta perussuomalaisten kansanedustaja.

Kankaanniemi kertoi, että pyyntöjä ryhmän puheenjohtajaksi alkoi tulla heti, kun Terhon tiedettiin siirtyvän ministeriksi.

– Olen miettinyt asiaa ja ollut joka toinen päivä sitä mieltä, että lähden ja joka toinen päivä sitä mieltä, että en lähde. Vetoomuksia on tullut viimeiseen asti. Eilen illalla päätin, että en kieltäydy, Kankaanniemi kertoi.

Kankaanniemi sanoi Verkkouutisille tänään aamupäivällä, ettei hän ole pyrkimässä eduskuntaryhmän puheenjohtajaksi, mutta mikäli häntä siihen esitetään, voi olla, että hän on käytettävissä. Valinnan jälkeen Kankaanniemi ei suostunut kertomaan, kuka häntä tehtävään esitti, mutta hän oli pyydettäessä ilmoittanut tilanteensa.

Puheenjohtajaehdokkaat pitivät lyhyet esittelypuheenvuorot ennen äänestystä. Kankaanniemi kertoi määritelleensä, ettei hän ole SMP:läinen, ei soinilainen, ei halla-aholainen, ei terholainen, ei meriläinen eikä ruoholainen, vaan suomalainen perussuomalainen.

Eduskuntaryhmä ei saa olla kumileimasin

Kankaanniemi ei luvannut erityisen suuria muutoksia perussuomalaisten eduskuntaryhmän toimintaan.

Poimintoja videosisällöistämme

– Me annamme vankkumattoman tuen ministeriryhmällemme ja edellytämme ministeriryhmältä meidän tavoitteidemme tiukkaa eteenpäin viemistä, Kankaanniemi sanoi.

Hän sanoi, että ryhmän tavoitteiden eteenpäin vieminen olisi voinut olla aiemmin ”hieman jämäkämpää”.

– Meillä ryhmä ei saa olla kumileimasin tai niin kuin sanoin jossakin vaiheessa, että jos ryhmä on kumileimasin, sitä leimasinta pitää ryhmän itse käyttää eikä ulkopuolelta.

Kankaanniemi painotti kuitenkin puolueen, eduskuntaryhmän ja ministeriryhmän tiivistä, avointa ja luottamuksellista yhteistyötä.

Hallintarekisteri on tulossa toiseen käsittelyyn ensi viikolla, jolloin perussuomalaisten eduskuntaryhmä muodostaa kantansa asiaan.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Henkilökohtaisesti olisin sitä mieltä, että se pitäisi palauttaa vielä uudelleen mietittäväksi tai ainakin ponsien sisältö yksilöidä tarkemmin, Kankaanniemi sanoi.

Alkoholilaissa on Kankaanniemen mielestä yksi tai kaksi ongelmallista kohtaa, joihin yhtymistä täytyy pohtia.

Ryhmän ensimmäisenä varapuheenjohtajana jatkaa Ritva Elomaa Varsinais-Suomesta ja toisena varapuheenjohtajana Leena Meri Uudeltamaalta.

Mainos