Tivi: Entisen mepin nettisivuilla tarjotaan nyt pikavippejä ja lentoja

Hannu Takkulan verkko-osoitteen on rekisteröinyt norjalainen Pixoyo Limited.

Keskustan entisen europarlamentaarikon Hannu Takkulan entisellä, hänen nimeään kantavalla, nettisivulla mainostetaan nyt pikavippejä ja halpoja lentoja, kertoo Tivi. Takkulan osoite on siirtynyt drop catching -taktiikalla toimivan yrityksen käsiin.

Drop catching -taktiikka hyödyntää automaattista järjestelmää vanhentumaan päässeiden verkkotunnusten uudelleenrekisteröimisessä. Verkko-osoite siirtyy järjestelmään uudelleenrekisteröitäväksi, jos sen omistaja ei maksa vuosittaista uusimismaksua ajallaan.

Takkula kertoo, ettei antanut verkkotunnustensa vanhentua tarkoituksella. Hän ajatteli pitää verkkosivunsa toiminnassa, vaikka toimi europarlamentissa vaihtui virkaan Euroopan tilintarkastustuomioistuimeen vuoden 2018 alusta.

– Ei ole kiva tietenkään, jos minun nimelläni on verkkosivu ja siellä mainostetaan pikavippejä, Takkula kertoo ja sanoo ettei tiennyt tapahtuneesta.

Tivin mukaan mepin sivujen osoitteen on rekisteröinyt Pixoyo Limited, jonka osoite on Norjassa.

Mainos