Titanicista säilynyt kirje huutokaupattiin jättihintaan

Titanicin uppoamisesta säilynyt kirje huutokaupattiin Britanniassa lauantaina 140 000 euron hinnalla.

Kyseessä on yksi viimeisistä tunnetuista kirjeistä, jotka Titanicilla kirjoitettiin ennen sen uppoamista 13. huhtikuuta 1912 laivan törmättyä jäävuoreen Pohjois-Atlantilla, kertoo BBC.

Kirjeen oli kirjoittanut äidilleen 12. huhtikuuta amerikkalainen liikemies Oscar Holverson, joka oli vaimonsa Maryn kanssa matkalla kotiin New Yorkiin. Kirje on kirjoitettu Titanicin kirjepaperille.

Oscar Holverson hukkui haaksirikossa, mutta hänen ruumiinsa löydettiin ja kirje löytyi hänen hallustaan. Vaikka kirje on veden ja ajan haalistama, on yhä luettavissa. Hänen vaimonsa Mary pelastui.

Kirjeessä Holverson kuvaa Titanicia ”jättiläismäiseksi ja koristelluksi kuin palatsimainen hotelli”.

Niin ikään hän kertoo nähneensä laivalla ”ajan rikkaimman miehen John Jacob Astorin, joka miljoonistaan huolimatta istui kannella vaimoineen aivan kuten kaikki muutkin”. Astor ja hänen vaimonsa hukkuivat.

Kirjeen osti brittiläinen keräilijä.

Mainos