Timo Soinin mielestä Britannian kansanäänestyksen tulos on vakava isku unionille kolmessa mielessä. Ensinnäkin Britannia on EU:n toiseksi suurin nettomaksaja. Toiseksi se on ollut EU:n toiseksi suurin talous. Ja sen lisäksi se on ollut EU:n suorituskykyisin sotilaallinen valtio.
– Nyt on tärkeää, että kaikennäköinen kiukuttelu ja kostomentaliteetti ympäri Eurooppaa pidetään kannen alla. Tämä tulos on selvä, ja sen mukaan eletään, Soini varoittaa.
Nyt Britannian kanssa on neuvoteltava ja yritettävä saada aikaan mahdollisimman hyvä sopimus, Soini toteaa.
– En usko, että Britannia – vaikka EU:sta lähteekin – Euroopasta mihinkään poistuu. Ja onhan Britannia myös Natossa, hän huomauttaa.
Soinin mukaan näin merkittävän maan eroaminen on vakava viesti EU:lle.
– Aika paljon on tässä projektissa pielessä, kun näin merkittävä maa haluaa siitä irti.
Soini arvioi, että seuraavaksi alkavasta neuvotteluprosessista on tulossa pitkä ja että erolla on isoja seurausvaikutuksia. Toisaalta:
– Ei maahan eikä maailmaan heinäsirkkaparvia tule, eikä tällaisilla pidä pelotella. Nyt on uusi tilanne ja sen uuden tilanteen mukaan pitää elää.