Timo Soini: Vihreä puudeli jättää isomman hiilijalanjäljen kuin katumaasturi

Ulkoministeri Timo Soini kritisoi vihreitä ja kysyy, missä puolueen vaikutusvalta on vuosien varrella näkynyt.

Perussuomalaisten puheenjohtaja, ulkoministeri Timo Soini arvostelee blogissaan vihreitä ja puolueen toimintaa vuosien varrella. Soinin mukaan on ristiriitaista, että vihreät puhuvat tulevien sukupolvien puolesta, kun vihreiden hallitusvuosina valtionvelka on noussut merkittävästi.

Soinin mukaan nykyhallitus aikoo kääntää velkaantumisen suunnan. Hän ihmettelee, mitä asioita vihreät ovat poliittisissa vastuutehtävissä saaneet aikaan:

Mainos - sisältö jatkuu alla

‒ Tuskin missään länsimaassa on tehty ydinvoimapäätöksiä enemmän kuin Suomessa, missä se vihreiden vaikutusvalta näkyy?

Mainos - sisältö jatkuu alla

Soini sanoo, että hankkeet, joita vihreät ovat aktiivisesti ajaneet, eivät ole toteutuneet vihreiden hallitusvastuun aikana. Monet hankkeista ovat tulossa toteutukseen nykyisen hallituksen ansiosta. Tällaisia hankkeita ovat muun muassa perustulo, Raidejokeri sekä Turun ja Helsingin välinen tunnin junayhteys.

Soini sanoo, ettei hänen kritiikissään ole kyse ole siitä, etteikö hän pitäisi vihreistä. Hän sanoo tarkastelevansa vihreän liikkeen saavutuksia rakentavan kriittisessä hengessä.

‒ Yksi vihreä puudeli jättää isomman hiilijalanjäljen kuin katumaasturi, Soini toteaa.

Mainos