Mainos - sisältö jatkuu alla
– Perussuomalaisten huolena on perusterveydenhuollon toimivuus ja toimintamahdollisuudet sekä voimavarat. Kyse on lääkäreiden ja hoitohenkilökunnan saatavuudesta ja työolosuhteista. Maksavat potilaat keskittyvät pääosin muualle kuin perusterveydenhuoltoon. Siksi perusterveydenhuolto on ja on oltava yhteiskunnan vastuulla, sillä kaikki suomalaiset pitää hoitaa sairauden, ei rahapussin perusteella, sanoi Soini puheessaan Espoonlahden maalaismarkkinoilla lauantaina.
Soini painotti, että perussuomalaisten mielestä tärkeintä on ihmisten hoitaminen ja siinä tärkeintä on perusterveydenhuollon toimivuus.
Mainos - sisältö jatkuu alla
– Mallit ja hallintohäkkyrät eivät ole ydinasia. Kun tavoite tiedetään, malli rakennetaan sen mukaan, eikä päinvastoin kuten hallitus tekee.