Kokoomuksen Sanna Lauslahti sanoi eduskunnan kyselytunnilla opiskelijoiden kantaneen jo niin kortensa kekoon leikkauksissa, että ollaan semmoisessa paikassa, että enempää ei pidä tehdä.
– Tässä kohden kysynkin varapääministeriltä. Pidättekö te näpit irti opiskelijoiden eduista?, Sanna Lauslahti sanoi.
Varapääministeri eli pääministerin sijainen oli torstaina ulkoministeri Timo Soini (ps.).
– Arvoisa puhemies! On virkistävää saada hallituspuolueelta tällainen kysymys. Se kannustaa minua pääsemään tästä loukusta, Timo Soini sanoi kansanedustajien nauraessa.
– Tällä hetkellä hallituksella ei ole mitään suunnitelmia puoliväliriiheen tehdä (tuoda) lisäleikkauksia.
Soinin mukaan sen sijaan viime hallituskaudella leikattiin ”ikävä kyllä” rajusti kuntien valtionosuuksia, joka on heijastunut epämiellyttävällä tavalla myös opiskelijoiden elämään.
– Tämän hallituksen aikana kuntatalous on huomattavasti parantunut, Soini totesi.