Timo Heinonen varoittaa velkapopulismista: Toreilla luvataan satasia

Kokoomuksen kansanedustajan mukaan ensi vaalikaudella ei ole varaa merkittäviin menolisäyksiin.

Kokoomuksen kansanedustaja Timo Heinonen varoittaa velkapopulismista eduskuntavaalien lähestyessä. Valtiovarainvaliokunta varoittaa mietinnössään Italian muodostavan riskin myös Suomen talouden näkymille.

– Italiassa populistipuolueet voittivat vaalit lupailemalla miljarditolkulla lisää rahaa joka puolelle. Jo valmiiksi umpivelkaantuneen talouden ongelmiin tarjottiin ratkaisuksi lisävelalla rahoitettavia lisämenoja. Komissio katsoi Italian rikkovan yhteisiä sääntöjä ja hylkäsi maan budjettiesityksen. Pysyvät menonlisäykset eivät ole synonyymi uudistuksille, kokoomuksen ryhmäpuheen pitänyt Timo Heinonen sanoi eduskunnan talousarvion palautekeskustelussa.

Heinosen mukaan Suomessa ollaan laajasti huolissaan Italian tilanteesta.

– Roskaa ei silti nähdä omassa silmässä, vaan myös meille vaalien lähestyessä velkapopulismi on yltymässä. Tulevana vaalikeväänä talouskasvu on hidastumassa, mutta lupaukset kasvamassa. Toreilla luvataan uusia satasia, vaikka rahat eivät riitä nykyistenkään palveluiden rahoittamiseen.

Kokoomus peräänkuuluttaa vastuullisuutta kaikilta eduskuntapuolueilta. Valtiontalouden tarkastusvirasto arvioi, että ainakaan merkittäviin menolisäyksiin ei ole varaa ensi vaalikaudella.

– Velkaantuminen on saatava loppumaan, ja valtiontalous vahvemmalle pohjalle ennen seuraavaa laskusuhdannetta, Heinonen totesi.

Hänen mukaansa yli 110 000 perheessä joulu on työpaikan löytymisen ansiosta valoisampi kuin vaalikauden alussa.

Poimintoja videosisällöistämme

– Suhdanteet ovat olleet myönteiset, mutta asiantuntija-arvioiden mukaan puolet työllisyyden kasvusta olisi jäänyt toteutumatta ilman hallituksen aktiivisia toimia.
Suomalaisen työn kilpailukykyä on parannettu, yrittäjyyttä haittaavia normeja purettu ja työnteon kannustavuutta on parannettu.

– Omasta ahkeruudesta jää suurempi siivu itselle. Kenenkään palkansaajan verotus ei ole kiristynyt, ja ansiotuloverotusta on kevennetty 1,4 miljardilla painottaen pieni- ja keskituloisiin. Pienten lasten perheitä on helpotettu keventämällä varhaiskasvatusmaksuja. Keskituloisen kahden lapsen perheen maksut laskivat tämän vuoden alusta yli 1200 eurolla.

– Hallitus on onnistunut tavoitteissaan, eikä tämä ole mielipidekysymys. Sekä valtiovarainvaliokunnan kuulemat asiantuntijat, että valtiotalouden tarkastusvirasto arvioivat, että hallitus on pitkälti saavuttamassa asettamansa talouspoliittiset tavoitteet.

Heinosen mukaan julkinen talous on kääntymässä vuosikymmenen vaihteessa vihdoin ylijäämäiseksi, ja velkaantuminen on saatu vihdoin kuriin.

Valtiovarainministeri Petteri Orpo (kok.) ilmoitti viikonloppuna, että Suomi lyhentää ensimmäistä kertaa kymmeneen vuoteen valtionvelkaa.

– Vaikka tänä vuonna velkaa päästään lyhentämään, on ensi vuoden budjetti alijäämäinen. Valtiovarainministeriön tuore aamulla julkaistu ennuste nostaa harmaita pilviä horisonttiin. Talouskasvu hidastuu ensi vuonna aiemmin odotettua enemmän. Ensi vuosikymmenen yhtälö on VM:n lukujen valossa kestämätön – alle prosentin talouskasvu ei riitä kattamaan väestön ikääntymisestä seuraavia menotarpeita.

Heinonen korostaa, että hyvinvointiyhteiskunnan palveluiden rahoitus ei lepää kestävällä pohjalla.

– Tavoitteessa nostaa työllisyysaste vähintään 75 prosenttiin ei ole tinkimisvaraa alaspäin. Monet asiat perhevapaajärjestelmässä, verotuksessa, työmarkkinoilla ja sosiaaliturvassa odottavat yhä korjausta.

Mainos