Timo Heinonen: Leikkaus eläinsairaalalta voi olla kohtalokas

Kokoomusedustajan mukaan puolen miljoonan euron leikkaus tuntuisi koko alalla.

Kokoomuksen kansanedustaja Timo Heinonen on huolissaan opetus- ja kulttuuriministeriön suunnitelmista leikata 0,5 miljoonaa euroa rahoitusta Yliopistolliselta eläinsairaalalta.

Hänen mukaansa pääministeri Sanna Marinin (sd.) hallituksen leikkaus vaikuttaisi suuresti tuotantoeläin-, hevos- ja pieneläinsairaalan rahoitukseen. Päätös iskisi myös eläinlääketieteellisen tiedekunnan opetukseen ja tutkimukseen.

– Marinin hallitus näyttää nyt hieman kuin salaa jatkavan näitä koulutusleikkauksia. Valtakunnan tasolla leikkaukset eivät ole euromääräisesti suuria, mutta juuri tällaiset kohdennukset ovat usein kaikkein kohtalokkaimpia. Helsingin yliopiston eläinlääketieteellinen tiedekunta on maamme ainoa eläinlääkärikoulutusta antava toimija, ja eläinsairaalalla on tärkeä rooli tässä koulutuksessa, Timo Heinonen toteaa tiedotteessa.

Heinonen arvioi mahdollisesti heikentyvän rahoituksen näkyvän koko alalla. Erityisen huolissaan tulisi olla tartuntatautiosaamisen kanssa.

– Itse tietenkin ratsastajana tiedän miten tärkeä toimija eläinsairaala on hevosharrastajille, mutta myös koko hevosalalle. Teen myös läheistä yhteistyötä useampien maatilojen kautta muun muassa MTK:n kummitilani Portaankorvan ja myös Pelto-Seppälän kanssa, Heinonen jatkaa.

Poimintoja videosisällöistämme

Eläinlääkäriliitto on jo nostanut esille eläinlääkärien kotieläintiloilla tekemän terveydenhuoltotyön. Tämä muodostaa perustan alkutuotannon laatujärjestelmille, mutta tuottaa myös tietoa kotimaisen elintarviketuotannon kilpailukyvyn tueksi.

– Tässä puhutaan nyt paljon helpolla ajateltua suuremmasta asiasta ja myös suuremmista vaikutuksista. Tällainen leikkaus näkyisi aina elintarvikevientiimme ja sen tulevaisuuden mahdollisuuksiin asti. Rahoitusleikkaus uhkaisi näin myös laadukasta tuotantoeläinten terveydenhuoltoa ja vaarantaisi myös EU:n eläinlääkärikoulutukselle asettamia vaatimuksia, Timo Heinonen toteaa.

Kansanedustaja kertoo jättäneensä aiheesta kirjallisen kysymyksen hallitukselle.

– Itse toivon, että tämä 500 000 euron leikkaus vielä peruttaisiin. Yritän vielä tänään keskustella asiasta niin opetusministerin kuin maa- ja metsätalousministerin kanssa, Timo Heinonen sanoo.

https://www.facebook.com/timo.heinonen/posts/10157978895336670

 

Mainos