Timo Heinonen esittää isänpäivää liputuspäiväksi

Kokoomuksen kansanedustajan mukaan isät ansaitsevat oman liputuspäivänsä siinä missä äiditkin.

Kokoomuksen kansanedustaja Timo Heinonen esittää, että sisäministeriö nostaisi isänpäivän samaan virallisten liputuspäivien ryhmään, johon äitienpäiväkin kuuluu.

-Vain virallisina liputuspäivinä valtion virastot ja laitokset on velvoitettu liputtamaan. Samaa ohjetta noudattavat myös monet kaupungit ja kunnat. Minusta isänpäivä ja ennen muuta isät kyllä ansaitsevat saman arvostuksen kuin äidit, ja liputuspäivä on yksi arvokkain tapa tätä osoittaa, toteaa Heinonen tiedotteessaan.

Nykyisin virallisia liputuspäiviä on kuusi, joista yksi on äitienpäivä. Lisäksi kalenteriin on merkitty kolmetoista muuta liputuspäivää, joihin isänpäivä lukeutuu.

-Hyvään liputuskulttuuriin kuuluu jo nyt liputtaa vakiintuneinakin liputuspäivinä samaan tapaan kuin virallisinakin liputuspäivinä. Muutos siis olisi vain tämän tavan vahvistus ja osoitus tasa-arvosta myös isiä kohtaan, Heinonen sanoo.

Heinonen pitää hienona sitä, että Suomi 100 -itsenäisyyden juhlavuonna suomalaisia on kannustettu liputtamaan yhä useammin.

-Oma lippu on itsenäisen valtion arvokas tunnus. Ja sillä voi ja saa osoittaa kiitollisuutta ja kunnioitusta erilaisissa tilanteissa. Esimerkiksi liputtaminen Suomen luonnolle on ollut tästä hieno osoitus, Heinonen sanoo.

Mainos