Liikenne- ja viestintäministeri Timo Harakan (sd.) mielestä vihreiden puheenjohtaja Maria Ohisalon pitäisi keskittyä omien kehumiseen eikä muiden leimaamiseen.
– Sääli, että @MariaOhisalo mieluummin leimaa kilpailijoita kuin kehuu omiaan, Harakka tviittaa.
Sisäministeri Ohisalo sanoi Helsingin Sanomissa, että muut puolueet eivät ole niin ilmastotietoisia kuin ne väittävät olevansa: kokoomus ja SDP ovat hänen mukaansa ”autoilupuolueita”.
– Vaikka puolueet ovat olevinaan kovin ilmastotietoisia, se ei pidä paikkaansa. Sen näkee kuntapolitiikassakin nopeasti, Ohisalo väittää HS:ssä.
Harakka korostaa SDP:n olevan joukkoliikennepuolue.
– Huolehdimme siitä, että kaupunkien julkinen liikenne sai historiallisen 220 M€ tuen korona-aikana. @HSL_HRT osuus 128 M€. Vähemmän nimittelyä, enemmän #tekoja, Harakka toteaa.
Kokoomuksen kansanedustaja Arto Satoselle tuli syyttelystä hyvä olo.
– Vihreiden Maria Ohisalo syyttää aamun Hesarissa Kokoomusta ja SDPtä autopuolueiksi. Tässä tuli jo heti aamusta hyvä olo! Kokoomuslaisena luotan, että ihminen osaa itse päättää milloin käyttää joukkoliikennettä ja milloin omaa autoa, hän tviittaa.
Sääli, että @MariaOhisalo mieluummin leimaa kilpailijoita kuin kehuu omiaan. @Demarit on joukkoliikennepuolue. Huolehdimme siitä, että kaupunkien julkinen liikenne sai historiallisen 220 M€ tuen korona-aikana. @HSL_HRT osuus 128 M€. Vähemmän nimittelyä, enemmän #tekoja.
— Timo Harakka 🏳️🌈🇫🇮 (@TimoHarakka) June 4, 2021
Vihreiden Maria Ohisalo syyttää aamun Hesarissa Kokoomusta ja SDPtä autopuolueiksi. Tässä tuli jo heti aamusta hyvä olo! Kokoomuslaisena luotan, että ihminen osaa itse päättää milloin käyttää joukkoliikennettä ja milloin omaa autoa. #vihreät #auto #kokoomus #joukkoliikenne
— Arto Satonen (@artosatonen) June 4, 2021