”Tilaisuus näyttää ulko-ovea” – Laaninen näkee yllätysvoittajia Hautala-jupakassa

Keskustan puoluesihteerin mielestä Heidi Hautalan erojupakan voittajat olivat kokoomus ja vihreät.

Keskustan puoluesihteeri Timo Laaninen kirjoittaa uudessa Nykypäivässä, että Heidi Hautalan (vihr.) ministerierossa pääministeri Jyrki Katainen (kok.) vahvisti johtajakuvaansa niin omien kuin vieraidenkin keskuudessa.

Laanisen mielestä tapauksen ensimmäinen opetus on, että ministerin ei kannattaisi ryhtyä kommentoimaan epävarmojen tietojen tai muistikuvien varassa.

”Atlantin takaa annetut lausunnot eivät pitäneet yhtä totuuden kanssa”, Laaninen muistuttaa ministerin kohtalokkaasta rikkeestä.

Puoluesihteerin mielestä Jyrki Katainen purki tapauksessa myös kokoomuksen sisäisiä paineita. ”Tarjoutui tilaisuus näyttää kaapin paikkaa tai pikemminkin ulko-ovea”, Laaninen toteaa.

Hänestä pääministerin toiminta eduskunnan kyselytunnilla oli tapauksessa uusi ja toinen kiinnostava piirre.

Yllättävintä Timo Laanisen mukaan kuitenkin oli, että vihreät tulivat prosessista ulos voittajina. Hautala sai marttyyrin kruunun omiensa keskuudessa ja suuren yleisön silmissä vihreät voittivat valitsemalla Pekka Haaviston Hautalan seuraajaksi.

”Eniten hävisivät ne SDP:n ja perussuomalaisten kansanedustajat, jotka televisiokameroiden edessä yrittivät noloina tyrkkiä toisilleen kunniaa Hautalan kaatamisesta”,Timo Laaninen katsoo.

Mainos