– Eduskuntavaalien tulos ratkaisee hallituspohjan. Ainoa kestävä järjestys on: ensin vaalit, sitten hallitus, Kimmo Tiilikainen näpäyttää Arto Satosta.
Tiilikainen muistuttaa, että puolueiden kannatukset ovat heilahdelleet niin voimakkaasti, että vaalitulos voi olla mikä tahansa. Hän toteaa, että kokoomus on ollut hallituksessa 24 vuotta viimeisen 28 vuoden aikana, ja on siten suurimmassa vastuussa maan nykytilasta.
– Vastuullisten päättäjien – varsinkin pääministeripuolueessa – pitäisi nyt keskittyä Suomen ongelmien ratkaisemiseen. Ei pidä miettiä miten vaaleissa käy, vaan mitä päätöksiä voi vielä tehdä ennen vaaleja. Tätä suomalaiset odottavat.
– Viittaan myös tasavallan presidentin kannanottoihin lauantaina siitä, miten todelliset päätökset ovat edelleen tekemättä, vaikka muuta sanotaan, Tiilikainen sanoo.
Lue myös: Kokoomuksen ryhmäjohtaja: Porvarihallituksen aika on seuraavaksi