Tieto- tai kyberturvallisuusuhat eivät huoleta suomalaisia pk-yrittäjiä

Soneran Taloustutkimuksella teettämän kyselytutkimuksen mukaan vain joka kymmenes yrittäjä pitää tieto- ja kyberturvallisuusuhkia merkittävänä riskinä liiketoiminnalle.

Eniten alttiita tietoturva- ja kyberhäiriöille ovat ne 15 prosenttia pk-yrityksistä, jotka eivät ole tehneet mitään tietoturvan hyväksi viimeisten parin vuoden aikana.

Kyselytutkimuksen tulosten perusteella tieto- ja kyberturvallisuus ei näytä kulkevan käsi kädessä liiketoiminnan muiden suunnitelmien kanssa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– On erittäin huolestuttavaa, että 89 prosenttia yrittäjistä on sitä mieltä, etteivät tieto- tai kyberturvallisuusuhat ole riski liiketoiminnalle, sanoo Soneran pk-yritysliiketoiminnasta vastaava johtaja Kimmo Sulin.

– Kyberturvallisuus ei ole vain it-asia, vaan kyse on toiminnan jatkuvuuden turvaamisesta kaikissa olosuhteissa. Se on osa kaiken kokoisten yritysten johtamista, hän jatkaa.

Toisaalta kyselyn tulokset kertovat, että 70 prosenttia yrittäjistä on tehnyt viimeisen kahden vuoden aikana toimenpiteitä tieto- ja kyberturvallisuutensa parantamiseksi.

Esimerkiksi 44 prosenttia yrittäjistä on parantanut tietokoneiden tietoturvaa ja 30 prosenttia hankkinut paremman palomuurin. Joka kymmenes yrittäjä on lisännyt yrityksen verkon suojaa palvelunestohyökkäyksiä vastaan.

Haittaohjelmat huolestuttavat, teollisuusvakoilu ei

Poimintoja videosisällöistämme

Pk-yrittäjillä on yksi huolenaihe ylitse muiden, mitä tulee kyberturvallisuuteen ja se on haittaohjelmat. Niitä pelkää peräti 60 prosenttia kaikista kyselyyn vastanneista yrittäjistä.

Seuraavaksi eniten yrittäjät ovat huolissaan tietoverkon (22 %) tai varmuuskopioinnin kaatumisesta (20 %). Myös identiteettivarkaudet ja palvelunestohyökkäykset huolettavat viidesosaa yrittäjistä. Vähiten yrittäjät pelkäävät digitaalista teollisuusvakoilua (4 %).

Alle 45-vuotiaat eivät ole yhtä murheissaan haittaohjelmista kuin heitä vanhemmat yrittäjät. Sen sijaan nuoria yrittäjiä huolestuttaa keskimääräistä useammin verkkosivujen hakkerointi (25 % mainitsee), asiakas- ja liiketoimintatietojen kaappaus (24 %), identiteettivarkaudet (24 %), sekä työntekijöiden kautta tapahtuva tietovuoto (18 %).

Mainos - sisältö jatkuu alla

Yrityksen tietoverkon kaatuminen pelottaa enemmän vasta, kun yrityskoko kasvaa 20 henkeen ja sen yli. Tällöin tietoverkon kaatumista pohtii jo 40 prosenttia yrittäjistä.

Tietoturvaansa ovat parantaneet viime vuosina etenkin yrittäjät, jotka pitävät digitalisaatiota muutenkin tärkeänä oman yrityksensä menestyksen kannalta.

Soneran Yrittäjäkysely toteutettiin nettikyselynä 25.11.–14.12.2015. Kyselyyn vastasi 1 170 yrittäjää eri toimialoilta ympäri Suomea. Vastaajiksi valittujen kriteereitä olivat yrityksen koko (alle 50 henkilöä) ja se, että vastaaja työskentelee omistamassaan yrityksessä sekä joko toimii päättävässä asemassa tai osallistuu yrityksensä päätöksentekoon.

Mainos