Tiedemies kehitti iltasatukirjan, lupaa lapsen nukahtavan minuuteissa

Uusi satukirja käyttää psykologisia keinoja saadakseen lapsen nukahtamaan nopeasti.

The Rabbit Who Wants To Fall Asleep -satukirja on Daily Mailin mukaan Amazonin myyntilistojen kärjessä. Kyse on ensimmäisestä omakustanteesta, joka on päässyt Amazonin ykköseksi.

Ohut kirja lupaa nukuttaa lapsen iltaisin satua ääneen luettaessa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Jäniskirjan on luonut ruotsalainen käyttäytymispsykologi Carl-Johan Forssen Ehrlin. Hänen mukaansa kirja on kuin lapsen verbaalinen keinuttaminen uneen.

The Rabbitin kerrotaan käyttävän ”myönteisiä vahvistustekniikoita”, jotka auttavat lasta rentoutumaan, keskittymään ja lopulta vaipumaan uneen.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Vanhempien tulee satua ääneen lukiessa haukotella toistuvasti ja painottaa tiettyjä sanoja. Kirjassa on kursivoitu avainsanoja, joita lukiessa pitää puhua erityisen hitaasti ja rauhallisella äänellä. Kirjassa on kuvia, mutta lasten halutaan lähinnä vain kuuntelevan.

The Rabbit Who Wants To Fall Asleep on käännetty seitsemälle eri kielelle. Forssen Ehrlin on aiemmin kirjoittanut johtamisoppaita. Hän sai idean lastenkirjaan nähdessään äitinsä nukahtavan automatkalla.

”Kirja auttaa lasta keskittymään ja tekee heistä osan tarinaa niin että he nukahtavat jäniksen kanssa. He tapaava hahmoja kuten Setä Haukotus ja Raskassilmäinen Pöllö”, kirjailija kertoo.

Mainos