Presidentti Milos Zeman käytti haastattelussa runsaasti erilaisia tshekin- ja englanninkielisiä kirosanoja, kertoo The Washington Post.
Puhuessaan venäläisestä Pussy Riot -punkbändistä, joka vastustaa Venäjän presidentti Vladimir Putinin politiikkaa, presidentti Zeman käytti sanoja ”p*****stä ja ”p***a”.
– Tiedätkö mitä P***y tarkoittaa englanniksi, presidentti kysyi haastattelijalta.
Presidentti käytti törkeää ja rivoa ilmaisua yrittäessään kääntää punkyhtyeen nimeä tshekinkielelle. Tämän seurauksena presidenttiä on kritisoitu laajasti.
Maan pääministeri Bohuslav Sobotka paheksuu presidentin käytöstä.
– Presidentin ei pitäisi puhua tuolla tavalla, koska se vahingoittaa presidentinviran mainetta, asettaa huonon esimerkin ja eikä edistä mainettamme ulkomailla.
Lehden mukaan Tshekin mediaa valvova viranomainen on saanut sadoittain valituksia ihmisiltä, jotka kuuntelivat lähetystä.