THL:n tutkija Ylelle: Italian kohtalo on mahdollinen

Rajoitusten höllentäminen johtaisi tutkijoiden mukaan räjähdysmäisesti leviävään epidemiaan Suomessa.

Terveyden ja hyvinvoinnin laitos THL:ssä johtavana tutkijana työskentelevä Jouni Tuomisto ennustaa Ylelle, että Italian epidemiatilanne on edelleen mahdollinen Suomessa, jos nykyisistä rajoituksista lipsutaan liian aikaisin. Tuomiston arvio perustuu suomalaistutkijoiden tekemään uuteen mallinnuksen epidemiasta, jonka valmisteluun Tuomisto on osallistunut riippumattomana tutkijana.

Uusi mallinnus on huomattavasti synkempi kuin esimerkiksi THL:n vastaava arvio. Jos epidemiaa pyritään vain hidastamaan, arvioidaan viruksen surmaavan vuoden kuluessa pelkästään Uudellamaalla 6[nbsp]000 ihmistä ja koko Suomessa moninkertaisen määrän ihmisiä.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Jos ihmisten lähikontaktien määrä pidetään nykyisessä ja tartuntaketjujen jäljittämistä tehostetaan, voi kuolleiden määrä jäädä noin 600 ihmiseen. Tämä vaatisi mallinnuksen tehneiden tutkijoiden mukaan kuitenkin joko sitä, että nykyisen kaltaiset rajoitustoimet olisivat voimassa seuraavat puoli vuotta tai että lähikontaktien puolittamisesta ei lipsuta.

– Epidemia voi ryöstäytyä ja tilanne voi helposti muuttua kymmenen kertaa pahemmaksi, tutkija Jouni Tuomisto varoittaa Ylen haastattelussa.

Tuomisto ei kuitenkaan usko, että Suomessa pystyttäisiin elämään nykyisten rajoitusten kanssa seuraavat puoli vuotta. Hänen mielestään Suomessa ei ymmärretä, millaisen lopputuloksen hallitsematon epidemia aiheuttaisi Suomessa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Se tilanne voisi olla vielä kaksi kertaa pahempi kuin mitä se on Italiassa nyt, Tuomisto sanoo.

– On perusteltuja syitä olettaa, että Italian tilanne voi tulla Suomeen, jos taudin annetaan vapaasti levitä.

Koronavirusepidemiaa tarkasti seuraava ekologian ja evoluutiobiologian tutkijatohtori Tuomas Aivelo kuvaa uutta mallinnusta realistiseksi. Käytännössä oletukset ovat lähes samoja, mitä esimerkiksi arvostettu brittiläinen Imperial College on käyttänyt pandemian mallintamiseen.

Mainos