Thaimaassa uusi poliittisen väkivallan aalto

Thaimaassa on parlamenttivaalien päätyttyä tapahtunut väkivaltaisia hyökkäyksiä demokratian palauttamista vaativia aktiiveja vastaan.

Vaalituloksen julkistamisen jälkeen maata viimeiset vuodet hallinneen sotilasjuntan johtaja, kenraali Prayut Chan-o-cha nimitettiin 11. kesäkuuta siviilihallituksen pääministeriksi. Tämä tapahtui vaalituloksen peukaloimisen jälkeen, kun myös juntan itsensä nimittämä parlamentin ylähuone oli vahvistanut nimityksen.

Uutta hallitusta Prayut ei kuitenkaan ole pystynyt muodostamaan, sillä vaaleissa valittuun alahuoneeseen syntyi vahva oppositio ja valittujen kelpoisuudesta kiistellään maan perustuslakituomioistuimessa.

Aiemmin tuomioistuin määräsi vaaleissa kolmanneksi suurimmaksi puolueeksi nousseen ja erityisesti nuorison kannatusta nauttivan Tulevaisuus edessämme -puolueen johtaja Thanathornin parlamenttikauden keskeytettäväksi.

Perusteena käytettiin sitä, että vastoin lain määräyksiä Thanathorn omisti useita median osakkeita ehdokkaaksi ryhtyessään, vaikka ehdokas itse sanoi myyneensä ne pois ennen ehdokkuuttaan.

Oppositio sanoo saaneensa todisteita siitä, että 41 Prayutin pääministeriyttä tukenutta parlamentaarikkoa omistaa medioiden osakkeita ja Thanathornin tapaukseen vedoten vaatii myös heidän parlamentaarikkokausien keskeyttämistä. Jos perustuslakituomioistuin näin päättäisi menettäisi pääministeriksi valittu Prayut enemmistönsä alahuoneessa.

Hallituskuvioiden juututtua paikalleen ovat useat tunnetut demokratian puolesta puhuneet joutuneet väkivaltaisten hyökkäysten kohteeksi

Poimintoja videosisällöistämme

Demokraattisen nuorisoliikkeen johtaja Sirawith Seritiwatin pahoinpiteli äskettäin viisi tuntematonta miestä. Häntä lyötiin kadulla useita kertoja puukepeillä päähän ja vartaloon.

Ihmisiä Facebookissa demokratiaa vaativaan protestiin kutsuneen Anurak Jeantawanichan matka protestin kokoontumispaikalle keskeytettiin, kun kuusi metallitangoin varustautunutta miestä hyökkäsi hänen kimppuunsa.

Aiempien pahoinpitelyjen käsittelyjen oikeustarkkailijana toimineen Ekachai Hogkangwanin kimppuun taas hyökättiin, kun hän poistui bussista oikeuden istuntoon mennäkseen. Hyökkääjinä oli kolme tuntematonta miestä.

Kaikki väkivallan uhrit ovat joutuneet useiksi päiviksi sairaalahoitoon murtuneiden jäsenten vuoksi.

Asia Watch -järjestön tutkija Sunai Phasuk sanoo kaikkia äskettäisiä tapauksia yhdistävän sen, että jokainen hyökkäyksen kohde oli julkisesti vastustanut kenraali Prayutin nousua siviilihallituksen johtoon.

Sunain mukaan myöskään naapurimaihin paenneet kriitikot eivät ole turvassa, sillä Laosissa on murhattu viisi demokratialiikkeen aktivistia ja Vietnam on palauttanut sieltä piilopaikkaa hakeneet kolme nimekästä aktivistia takaisiin Thaimaahan.

Mainos