Pääministerin mukaan mielenosoittajien vaatimukset eivät ole mahdollisia, koska ne eivät ole perustuslain mukaisia. Hän on kuitenkin valmis jatkamaan keskusteluja.
Maanantaina puhkesi lisää yhteenottoja sen jälkeen, kun mielenosoittajat yrittivät ottaa pääministerin toimiston haltuunsa.
Toistaiseksi neljä ihmistä on kuollut Thaimaan pahimmassa poliittisessa kuohunnassa sitten vuoden 2010 joukkokokousten, jotka päättyivät väkivaltaisesti.
– Olen valmis tekemään mitä tahansa, jotta ihmiset olisivat tyytyväisiä. Mutta pääministerinä tekemiseni on oltava perustuslain mukaisia, Yingluck Shinawatra sanoi televisiossa pitämässään puheessa.
Hallituksen vastaiset mielenosoittajat ovat vaatineet pääministeri Yingluckia luopumaan tehtävistään. Mielenosoitusten johtaja ja entinen oppositiopoliitikko Suthep Thaugsuban antoi pääministerille sunnuntaina kaksi päivää aikaa erota.
Mielenosoittajat haluavat korvata hallituksen kansanneuvostolla, jota ei ole valittu vaaleilla. Mielensoittajat väittävät, että pääministeri Yingluckin veli, syrjäytetty pääministeri Thaksin Shinawatra, kontrolloi hallitusta.