Elinkeinoelämän keskusliitto EK:n johtava ekonomisti Sami Pakarinen toteaa globaalin teollisuuden näkymien heikentyneen lyhyen ajan sisällä.
– Tilanne yhä kehno, eikä selvää käännettä parempaan ole näköpiirissä. Jos teollisuuden heikkous leviää samalla voimalla kuluttajiin, niin näkyy nopeasti kasvuluvuissa. Etenkin Yhdysvalloissa, Pakarinen kirjoittaa Twitterissä.
Hän viittaa Institute of International Finance -järjestön pääekonomisti Robin Brooksin esittelemiin talousindikaattoreihin. Ostopäällikköindeksien perusteella synkin käänne on tapahtunut Saksan lisäksi Ruotsissa ja Espanjassa.
– Palvelusektorin tilanne on vankin Yhdysvalloissa ja Ranskassa. Britanniassa tilanne junnaa paikallaan, Robin Brooks arvioi.
Globaalin teollisuuden tilanne heikentynyt nopeasti. Tilanne yhä kehno, eikä selvää käännettä parempaan ole näköpiirissä. Jos teollisuuden heikkous leviää samalla voimalla kuluttajiin niin näkyy nopeasti kasvuluvuissa. Etenkin Yhdysvalloissa. https://t.co/DKwG3rWPdt
— Sami Pakarinen (@SaPakarinen) November 27, 2019