Teknologiateollisuuden työehdoista neuvotellaan syksyllä

Teknologiateollisuus ry ja Teollisuusliitto ry ovat sopineet, että ne eivät käytä työehtosopimuksiin sisältyvää ns. optiovuotta.

Tällainen mahdollisuus sisältyy teknologiateollisuuden, malmikaivosten sekä pelti- ja teollisuuseristysalan sopimuksiin. Näin ollen työehdoista neuvotellaan syksyllä normaalissa järjestyksessä.

Mainittujen alojen työehtosopimukset sisälsivät mahdollisuuden, että sopimuksen kolmannesta vuodesta eli ns. optiovuodesta olisi neuvoteltu tänä keväänä toukokuun loppuun mennessä. Neuvottelut eivät olisi koskeneet koko työehtosopimusta vaan ainoastaan vuoden 2020 palkkaratkaisua.

Syksyllä neuvottelujen kohteena on näin ollen koko työehtosopimus.

Neuvottelujen käyminen syksyllä on perusteltua, koska silloin on toivottavasti parempi näkymä tulevasta talouskehityksestä ja neuvottelua voidaan käydä koko sopimuskokonaisuudesta.

Työehtosopimukset päättyvät lokakuun lopussa.

Mainos