Teollisuusalojen ammattiliiton Teamin valtuusto on hyväksynyt helmikuussa laaditun aiesopimuksen neljän SAK:laisen teollisuusliiton fuusiosta. Fuusiohankkeessa ovat mukana Teamin lisäksi Metallityöväen Liitto, Paperiliitto ja Puuliitto.
Valtuusto arvioi, että yhdistymisen toiminnalliset ja taloudelliset hyödyt olisivat merkittäviä.
Teamin tiedotteen mukaan valtuusto asettaa tavoitteeksi, että suurliiton perustamisella kehitetään joukkovoimaa ja tehostetaan jäsenten edunvalvontaa, vahvistetaan teollisuusliittojen painoarvoa sopimustoiminnassa ja yhteiskunnallisessa vaikuttamisessa.
Team arvioi, että palkansaajaliikkeen rakenteiden ja toiminnan kehittämiselle olisi laajempikin tarve. Siksi TEAM kertoo pyrkivänsä siihen, että myös SAK:n ja STTK:n keskusjärjestöhanke toteutuisi.
Teamin valtuusto on hyväksynyt hankkeen asiakirjat ja on valmis jatkotyöhön uuden keskusjärjestön perustamiseksi.