TE: Venäjän taloudessa epävarmaa, ”mitä kapteeni haluaa”

Suomen Pankin neuvonantaja sanoo Talouselämälle, ettei usko Venäjän tekevän uudistuksia supistuvasta taloudesta huolimatta.

Suomen Pankin Bofit-yksikön vanhemman neuvonantajan Laura Solangon mukaan öljyn hinnan lasku aiheuttaa Venäjälle menoleikkauksia.

‒ Tämä tarkoittaa kamaluuksia budjetin tulopuolelle. Venäjän täytyy leikata menoja rankasti, Solanko sanoo.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Venäjän talous supistui viime vuonna neljä prosenttia. Jos öljyn hinta säilyy nykyisellään, Venäjän talous heikkenee merkittävästi enemmän kuin tälle vuodelle ennustetun kaksi prosenttia.

Solanko arvioi, että suuria talousuudistuksia ei Venäjällä kuitenkaan ole näkyvissä. Hänen mukaansa Venäjän taloudesta vallitsee epävarmuus.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Solanko ei usko poliittisiin uudistuksiin Venäjällä. Venäjän presidentti Vladimir Putinilla ei myöskään näytä olevan kompromissihaluja lännen suuntaan.

‒ Epävarmuutta ei ole siitä, kuka laivaa johtaa, vaan mitä kapteeni haluaa. Mihin suuntaan taloutta ja yhteiskuntaa halutaan viedä? Solanko miettii.

Hänen mukaansa Venäjällä ei ole paniikkimielialaa. Solanko seurasi Gaidar Forum -talousseminaaria viime viikolla Moskovassa.

Mainos