TE: Suomi alkaa olla energiavaikeuksissa

Suomi alkaa olla vaikeuksissa niin energiaomavaraisuuden kuin energian saanninkin suhteen, Talouselämä kertoo.

Energiateollisuudessa Suomen energiatilannetta pidetään huolestuttavana.

Jo vuonna 2013 arvioitiin, että Suomesta on poistumassa vuoteen 2030 mennessä 5000 megawatin edestä sähköntuotantokapasiteettia. Tuolloin arvioitu kapasiteetin lasku johtuu pääasiassa vanhentuvista hiilivoimaloista ja Fortumin Loviisan ydinvoimaloista.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Laskelmissa ei kuitenkaan huomioitu muun muassa Fortumin Inkoon 1000 megawatin kivihiilivoimalan eikä Pohjolan Voiman Mussalon 313 Megawatin voimalan sulkemisia.

Yhdessä ne aiheuttavat jo yhden ydinvoimalan tehon verran lovea Suomen sähköntuotantokapasiteettiin.

Suomen energiahuolia lisää myös Ruotsin vanheneva voimalakanta. Konsulttiyhtiö Pöyryn mukaan Ruotsista tuotu sähkö on ollut pelastus Suomelle. Nyt Ruotsi alkaa kuitenkin olla pulassa omien voimaloidensa kanssa.

Energiateollisuuden toimitusjohtajan Juha Naukkarisen mukaan epävarmuus TVO:n ja Fennovoiman ydinvoimalaluvista pahentaa tilannetta entisestään. Hän kieltäytyy edes miettimästä tilannetta, jossa kumpikaan ei toteutuisi.

Mainos