T&T: Puolustusvoimien sotilasinsinöörien palkka jopa yli 9000 euroa kuukaudessa

Puolustusvoimien tekniikan alan virkojen suosio on kasvanut viime vuosina.
Puolustusvoimien mukaan osaan tekniikan alan työpaikoista on ollut vaikea saada hakijoita. LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA
Puolustusvoimien mukaan osaan tekniikan alan työpaikoista on ollut vaikea saada hakijoita. LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA

Puolustusvoimilla on töissä noin 800 erikoisupseeria, joista suuri osa on tekniikan ammattilaisia.

Parhaimmillaan Puolustusvoimien palkkataulukon mukaan diplomi-insinöörikoulutuksen saanut upseeri voi tienata jopa 9400 euroa kuukaudessa, kertoo Tekniikka&Talous.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Palkkataulukon mukaan yli 9000 euron kuukausipalkka vaatii insinöörikenraalimajurin sotilasarvoa . Siviili-insinöörien palkkahaarukka on 4 300–5 500 euroa kuukaudessa.

Puolustusvoimien tekniikan alan virkojen suosio on kasvanut viime vuosina.

Kapteeni Mika Leppänen Pääesikunnan henkilöstöosastolta kertoo kuitenkin, että joidenkin tehtävien täyttäminen on ollut vaikeaa.

– Tietyille paikkakunnille on ollut haastavaa saada erikoisupseereita aloitustehtäviin. Joillakin paikkakunnilla hakijoita on hyvin. Paljon on myös hakijoita, joilta puuttuu tarvittava koulutus, Leppänen toteaa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Puolustusvoimat aikoo Leppäsen mukaan tehostaa rekrytointiaan esimerkiksi vierailemalla aktiivisemmin tekniikan alan oppilaitoksissa.

Puolustusvoimissa työskentelee diplomi-insinöörejä ja insinöörejä siviili- ja sotilastehtävissä. Siviilitehtäviin ei ole samanlaisia pääsyvaatimuksia kuin sotilasinsinöörin virkaan.

 

Mainos