Tätä eläintä ei ole moni Suomessa ampunut

Maa- ja metsätalousministeri Jari Leppää (kesk.) jännittää, osuuko viikonlopun aikana villisikoja omalle kyttäyspaikalle.

Villisikoja metsästetään tänä viikonloppuna alueilla, joilla villisikoja Suomessa esiintyy. Perjantaina villisikoja metsästetään muun muassa Kouvolassa ja lauantaina useiden seurojen yhteistyönä Varsinais-Suomessa.

– Villisika on mielenkiintoinen lisä suomalaiseen riistalajistoon. Jahti on myös haastavaa, joten on tärkeää panostaa myös metsästäjien koulutukseen. Metsästäjäliitto tuotti vastikään tiiviin oppaan metsästäjille. Lisäksi järjestämme koulutusta suurriistavirka-apuhenkilöille yhdessä Suomen riistakeskuksen kanssa, Metsästäjäliiton puheenjohtaja Tuomas Hallenberg kertoo.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Metsälle lähtevät myös maa- ja metsätalousministeri Jari Leppä sekä kansliapäällikkö Jaana Husu-Kallio.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Mielenkiinnolla jännitän itsekin, osuuko viikonlopun aikana villisikoja omalle kyttäyspaikalle. Vaatii taitoa ja kärsivällisyyttä löytää hyville villisikapaikoille. Kannan hallinnalla on myös toinen puoli. Villisiat levittävät Euroopassa afrikkalaista sikaruttoa ja metsästyksellä voidaan vaikuttaa osittain myös sen ehkäisemiseen, Leppa kertoo ministeriönsä tiedotteessa.

Husu-Kallio puolestaan muistuttaa, että Suomessa villisikoja esiintyy vielä suhteellisen harvakseltaan, mutta lajin harvinaisuudessa ja metsästysporukoiden yhteishengessä lienee harrastuksen viehätys.

– Kuinka moni metsästäjä voi sanoa ampuneensa villisian Suomessa, ei varmaankaan kovin moni, Husu-Kallio arvailee.

Mainos