”Tästä kehittyy Suomen ensimmäinen oikea koronakriisi”

Teini-ikäisten tartunnat kasvavat räjähdysmäisesti.
Sininen suoraan nouseva viiva kertoo 15-19-vuotiaiden uusista koronatartunnoista. Twitter @jukka235
Sininen suoraan nouseva viiva kertoo 15-19-vuotiaiden uusista koronatartunnoista. Twitter @jukka235

Suomen koronatilastoja epidemian ajan analysoinut ja visualisoinut Ilkka Rauvola käyttää nyt twitterissä poikkeuksellista varoitusta.

Hänen graafissaan on eritelty ikäryhmittäin ja pitkältä ajalta tartunnat HUS-alueella.

Mainos - sisältö jatkuu alla

15-19-vuotiaiden tartunnat ovat lisääntyneet muutamassa vuorokaudessa tavalla, jota Suomessa ei ole juuri aiemmin nähty.

– Kasvu on niin kovaa, että ellei HUS:n alueen 15-19 -vuotiaiden tartuntoja saada nopeasti kuriin, tästä kehittyy Suomen ensimmäinen oikea kriisi koko koronaepidemian aikana (maaliskuun 2020 lisäksi), Ilkka Rauvola kirjoittaa.

– Nopeat ja voimakkaat toimenpiteet ovat kohta tarpeen.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Nuorten saamien tartuntojen merkitys on hänen mukaansa nähty Israelissa. Siellä merkittävä syy kahteen kertaan rokotettujen saamiin tartuntoihin on deltamuunnoksen tuoman tuhatkertaisen annoksen lisäksi se, että kotona olevat nuoret tartuttavat aikuiset.

Mainos