Tasavallan presidentti Sauli Niinistö liittyi Naistenpäivänä mukaan YK:n tasa-arvojärjestön UN Womenin HeForShe-kampanjan Champion World Leaders -ryhmään.
Noin 30 vaikuttajan ryhmä koostuu valtion- ja hallituksen päämiehistä sekä yritysten ja yliopistojen johtajista, jotka sitoutuvat edistämään sukupuolten välistä tasa-arvoa ja vahvistamaan naisten oikeuksia ja mahdollisuuksia.
– Sukupuolten välinen tasa-arvo hyödyttää meitä kaikkia. Se on ihmisoikeuskysymys sekä edellytys kestävälle kehitykselle. On koko yhteiskunnan etu, että niin naisten kuin miesten kyvyt saadaan täyteen käyttöön, presidentti sanoo.
Champion World Leaders -aloite on osa YK:n tasa-arvojärjestön HeForShe-kampanjaa. Sen tavoitteena on saada miehet ja pojat mukaan toimimaan naisten oikeuksien ja sukupuolten välisen tasa-arvon puolesta omassa arjessaan.
Presidentti Niinistö liittyi kampanjaan jo marraskuussa ja tänään sunnuntaina Champion World Leaders -ryhmään, mihin hänet kutsuttiin mukaan.
Osallistujia HeForShe-kampanjassa on jo yli 200 000 ympäri maailmaa. Suomessa osallistujia on tällä hetkellä noin 2 000.