Tasavallan presidentti: En odota maailman sanottavasti rauhoittuvan

Sauli Niinistön mukaan Suomen tärkein turvallisuuspilari on kansallinen, koska sen kehitys on suorimmin omassa vallassamme.

Tasavallan presidentti Sauli Niinistö odottaa maailmantilanteen pysyvän epävarmana. Eduskunnassa virkaanastujaispuheessaan tasavallan presidentti kertasi mennyttä kautta, joka oli maailmalla odotettua tuulisempi.

Hänen mukaansa kuluneella kuusivuotiskaudella ”geopolitiikan intressit ovat olleet rauhantahtoa arvokkaammat”. Alkavan kauden odotukset eivät juuri poikkea aiemmasta.

– En odota maailman sanottavasti rauhoittuvan tulevallakaan ajanjaksolla. Tämä ei kuitenkaan saa olla tekosyy luovuttamiseen. Päinvastoin, Suomi voi, ja meidän myös pitää tehdä paljon sekä oman turvallisuutemme että kansainvälisen vakauden tukemiseksi, Sauli Niinistö sanoi.

Presidentin mukaan vakauden eteen on ponnisteltava niin kotimaassa kuin kansainvälisillä kentillä. Hänen mukaansa YK:n ja EU:n asemaa pitäisi vahvistaa. Niinistö pohdiskeli, kuinka EU:n asema on heikentynyt suhteessa potentiaaliinsa, eikä YK ole entisensä.

– Ajat, jolloin Hammarskjöldin tai Delorsin johtamia järjestöjä tarkoin kuultiin, ovat menneen metaforaa, Niinistö sanoi suoraan.

Hänen mukaansa YK:n pääsihteerille António Guterresille on annettava kaikki tuki, kun maailmanjärjestöä uudistetaan. Euroopan Unionilta presidentti odottaa keskittymistä turvallisuuteen.

– Tarvitsemme unionin, joka on myös turvallisuusyhteisö, joka puhuu yhteisellä äänellä ja saa äänensä kuuluviin. Suomi on tässäkin työssä tekijä, ei tarkkailija.

”Tärkein pilarimme”

Presidentti aikoo jatkaa aktiivista otettaan saadakseen dialogia idän ja lännen väliin. Niinistön mukaan hänen ajatuksensa on löytää suurvaltojen välille mahdollisimman paljon asioita, jotka niitä yhdistävät. Pyrkimyksenä on vaikuttaa kovan turvallisuuden lisäksi myös ihmiskunnan suuriin kysymyksiin, kuten köyhyyteen, ilmastomuutokseen ja naisten asemaan.

Poimintoja videosisällöistämme

– Ja mitä enemmän suurilla on yhteistä intressiä, sitä pienemmäksi käy toran tila ja sitä parempi maailmalle ja myös meille.

Niinistö alleviivasi puheessaan eri mielipiteiden arvostamista – myös sellaisten, jotka poikkeavat omista. Toisten ymmärtäminen johtaa presidentin mukaan luottamukseen, jota tarvitaan tärkeimmässä turvallisuuspilarissamme.

– Pilareistamme tärkein on kansallinen. Sen kehitys on eniten ja suorimmin omassa vallassamme. Sen vahvana lukkona on uskottava oma puolustus. Turvallisuutemme ei kuitenkaan tukeudu vain aseiden varaan. Tarvitaan myös syvää kansallista eheyttä, tahtoa ja valmiutta.

Puheessaan tasavallan presidentti kiitti kanssakilpailijoitaan käydystä vaalikampanjasta. Hänen mukaansa jokainen kahdeksasta ehdokkaasta teki palveluksen suomalaiselle kansanvallalle.

 

 

Mainos