Venäjän laiton hyökkäys on jatkunut tänään 1 000 päivää. LEHTIKUVA/JUSSI NUKARI

Tasavallan presidentin viesti Ukrainalle: Ymmärrämme, mitä käytte läpi

Valtiojohto muisti Ukrainan tuhat päivää kestänyttä taistelua hyökkääjää vastaan.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

– Suomen talvisota kesti 105 päivää. Teidän sotanne on kestänyt kymmenen kertaa kauemmin. Ymmärrämme, mitä käytte läpi. Tuemme teitä niin kauan, kun on tarpeen, tasavallan presidentti Alexander Stubb sanoi videolla viestipalvelu X:ssä.

– Tuemme teitä, koska se on moraalisesti oikein. Tuemme teitä, koska taistelette itsenäisyytenne puolesta. Tuemme teitä, koska taistelette Euroopan turvallisuuden puolesta. Taistelu Ukrainassa on meidän taistelumme. Slava Ukraini!

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Pääministeri Petteri Orpo (kok.) totesi, että ”Ukraina on joutunut taistelemaan Venäjän laitonta aggressiota vastaan jo 1 000 päivää”.

– Tuemme Ukrainaa kaikin mahdollisin keinoin. Vetoamme kaikkiin valtioihin, jotta ne liittyvät tukeen Ukrainan ja oikeudenmukaisen rauhan puolesta.

Myös ulkoministeri Elina Valtonen (kok.) lähetti terveisensä Ukrainalle.

– Tuhannen päivän ajan ukrainalaiset ovat joutuneet puolustamaan itsenäisyyttään, suvereniteettiaan ja aluettaan Venäjän hyökkäyssodan edessä. Sankarilliset ukrainalaiset tarvitsevat vankkumatonta tukeamme. Ukraina tarvitsee oikeudenmukaista ja kestävää rauhaa, hän totesi niin ikään viestipalvelu X:ssä.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS