Tartuntahuippu tasoittuu Italiassa ja Espanjassa

Koronavirustartuntojen kasvu on mahdollisesti laantumassa myös Saksassa.

Koronavirustartuntojen kasvu voi olla taittumassa Italiassa ja muualla Keski- ja Etelä-Euroopan epidemiakeskuksissa, kertoo Corriere della Sera -lehti.

Lombardian terveysjohtaja Giulio Galleran mukaan alueen tilanne on muuttunut huomattavasti viimeisen neljän päivän aikana. Muun muassa ambulansseihin ja muihin ensihoitopalveluihin kohdistuva paine vaikuttaa helpottaneen.

– Se on merkki siitä, että suuret ponnistelumme toimivat huolimatta joidenkin idioottien käyttäytymisestä, Gallera sanoi viitaten rajoitustoimia vältteleviin italialaisiin.

Pääministeri Giuseppe Conte painotti, että karanteenitoimista luopuminen olisi vielä ennenaikaista. Niitä on määrä höllentää ”varovasti asteittain” terveysviranomaisten suositusten pohjalta, kun tartuntojen määrä kääntyy selvään laskuun.

– Asiantuntijat ovat vielä varovaisia, mutta voi perustellusti olettaa, että olemme nyt lähellä huippua, Conte sanoi.

Poimintoja videosisällöistämme

El Pais -lehti kertoo varovaisesta optimismista myös Espanjassa. Terveysministeriön mukaan uusien tautitapausten määrä on laskenut jo useiden päivien ajan. Luvut viittaavat siihen, ettei koronaviruksen leviäminen ole enää eksponentiaalista.

Noin 20 prosenttia espanjalaisista Covid-19-potilaista on saatu kotiutettua sairaaloista.

– Tilanne vaikuttaa olevan tasoittumassa. Päähuolemme on edelleen teho-osastojen kapasiteettiongelmien välttäminen, terveysministeriön johtaja Fernando Simón totesi.

– Kaikki epidemian etenemistä kuvaavat indikaattorit menevät tällä hetkellä oikeaan suuntaan, Simón jatkoi.

Tautitapausten suhteellinen kasvu on pysytellyt Espanjassa jo kymmenen päivää alle 20 prosentissa. Sunnuntaina tapausten määrä kasvoi yhdeksän prosenttia eli hitainta tahtia epidemian alun jälkeen.

Saksassa kasvu on ollut kuusi päivää alle 20 prosentissa. Lauantaina määrä kasvoi enää 8,2 prosenttia ja sunnuntaina yhdeksän prosenttia. Italiassa uudet Covid-19-tapaukset ovat lisääntyneet jo viikon ajan alle kymmenen prosenttia päivässä.

Mainos