Valtiontalouden tarkastusvirasto on selvittänyt yritystukien hakemisen, myöntämisen, maksamisen ja käytön valvonnan lainmukaisuutta.
Tarkastus kohdistui yhteensä 12 erilaiseen yritystukeen. VTV havaitsi säädösten vastaisia menettelyjä kuudessa eri yritystuessa sekä joitakin sisäisen valvonnan puutteita dokumentoinnissa.
Tarkastus kattoi neljänneksen valtion viime vuonna maksamista yritystuista, joiden määrä oli yhteensä hieman yli 4,1 miljardia euroa. Yritystukien määrä on noussut viime vuosina, mutta tukea saaneiden yritysten lukumäärä on laskenut.
EU:n valtiontukisäädöksiä oli kuitenkin noudatettu hyvin. Kaikkien tarkastukseen sisältyneiden yritystukien soveltuvuutta sisämarkkinoille oli tutkittu ennen niiden myöntämistä ja riittäviin toimenpiteisiin oli ryhdytty EU:n valtiontukisäädösten edellytysten täyttämiseksi.
Valtionavustuslaissa säädetään myös tuen tarpeellisuudesta. Sen arviointi on kuitenkin johtava tilintarkastajan Jenni Leppälahden mukaan hankalaa, koska ulkopuolinen rahoitus voi aina tuoda jotakin lisäarvoa toteutettavaan hankkeeseen.
– Lainsäädäntöä ja siitä johdettavia kriteereitä tulisikin selkeyttää, jotta yritystuet eivät muodostuisi tukiautomaateiksi sellaisille yrityksille, joille hankkeiden rahoitus olisi mahdollista muullakin tavoin, Leppälahti toteaa VTV.n tiedotteessa.