Tänään Suomessa jopa +10 astetta – kuluvan vuoden lämpöennätys rikki

Ensi viikolla sää kylmenee jälleen.
Launataita on vietetty auringonpaisteessa. LEHTIKUVA / VESA MOILANEN
Launataita on vietetty auringonpaisteessa. LEHTIKUVA / VESA MOILANEN

Lauantai-iltapäivänä on alustavien mittaustulosten mukaan nähty kuluvan vuoden lämpöennätyksiä maan länsi- ja eteläosissa.

Ainakin kahdella mittausasemalla – Virroilla ja Helsinki–Vantaalla – on +10 asteen raja mennyt rikki klo 15 mennessä. Molemmilla asemilla lämpötila on käynyt maksimissaan 10,4 asteessa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Tämän lisäksi 10 asteen rajaa on kolkuteltu aina Lapissa saakka. Pellossa lämpötila on puolenpäivän jälkeen käväissyt 9,7 asteessa. Myös Sodankylässä ylitettiin yhdeksän asteen raja. Lapin mittaustulokset ovat kymmenisen astetta ajankohdan normaaliarvoja korkeammat.

Koko maan lämpötilat ovat tällä hetkellä keskimääräistä lämpimämpiä. Eteläisessä Ruotsissa puolestaan lämpötila on lauantaina kohonnut lähelle 12 astetta ja läntisessä Norjassa jopa 15 asteeseen.

Lämpimän sään odotetaan jatkuvan Suomessa vielä lähipäivinä, mutta ensi viikolla korkeapaine voi vaihtaa sijaintiaan niin, että Venäjältä virtaa Suomeen selvästi kylmempää ilmaa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Perjantaina julkaistun kuukausiennusteen mukaan seuraavien viikkojen sää jatkuu kuitenkin sen verran lauhana, että neljän viikon ennusteen loppuun mennessä pysyvä lumi on jo lähtenyt maan etelä- ja länsiosista.

Forecan pitkän ajan ennusteen mukaan kevään ja alkukesän keskilämpötila tulisi olemaan Suomessa melko lähellä tavanomaista, paikoin hieman keskimääräistä korkeampi.

Mainos - muuta luettavaa
Mainos