Tampereen Teatterikesän katsojamäärä täytti järjestäjien mukaan hyvin tavoitteet. Viime viikolla järjestetyn festivaalin pääohjelmisto keräsi alustavien tietojen mukaan 9 517 katsojaa.
Pääohjelmistossa oli tänä vuonna mukana 20 teatteriryhmää, joista ulkomailta tuli seitsemän. Täysistä katsomoista saivat esimerkiksi nauttia Kansallisteatterin Onnellisuuden tasavalta, Q-teatterin Tavallisuuden aave sekä yhdysvaltalaisen Desiree Burchin ja kanadalaisen Haley McGeen esitykset.
Eniten yleisöä keräsivät Tampereen Työväenteatterin suurella näyttämöllä esitetyt Ryhmäteatterin Eduskunta III ja Reykjavikin kaupunginteatterin Lokki, joilla molemmilla oli yli tuhat katsojaa.
Tämän kesän esitykset heijastelivat Teatterikesän taiteellisen johtoryhmän mukaan hämmennystä siitä, että kukaan ei nyt osaa varmuudella sanoa, mihin suuntaan pitäisi lähteä. Eksyksissä olemisen tunne tuntuu ryhmän mielestä koskevan niin politiikkaa, taloutta kuin henkilökohtaista elämääkin.
Taiteellisessa johtoryhmässä olivat Milja Sarkola, Miko Jaakkola ja nyt viimeistä kertaa Mikko Roiha. Ensi vuonna hänen tilalleen tulee Erik Söderholm. Ohjelmistovalintoihin osallistuu myös teatterikesän toiminnanjohtaja Hanna Rosendahl.
Teatterikesän pääohjelmistossa oli näytöksiä yhteensä 41, joista 19 oli loppuunmyytyjä. Katsomoiden keskimääräinen täyttöaste kohosi lähes 81 prosenttiin.
Lisäksi Keskustorille pystytetyssä ohjelmateltassa kävi 1 703 katsojaa yhdeksässä konsertissa ja lauluillassa. Pääohjelmiston ulkopuolisten OFF Tampere -näytösten katsojaluvut eivät vielä ole tiedossa, mutta mukana oli 44 ryhmää, 52 esitystä ja 121 näytöstä.
Ravintolafestivaali Encorebaana puolestaan keräsi kahdeksaan ravintolaan yleisiä yhteensä 1 200. Lisäksi Tampereella vietettiin torstaina Tapahtumien Yötä, jossa oli 79 järjestävää tahoa ja 204 tapahtumaan 60 eri paikassa ympäri kaupunkia.
Teatterikesän ja Teatterin tiedotuskeskus Tinfon yhdessä järjestämän vientitapahtuman Finnish Showcasen tilaisuuksiin osallistui 54 teatteriammattilaista 17 maasta. Teatterikesän ohessa järjestettiin myös nuorten teatterifestivaali Murros ja sirkusfestivaali Circus Ruska.
Tämänkesäinen teatteriviikko oli varsin kiireinen myös tamperelaisille hotelleille, sillä lauantaina Ratinan stadionilla järjestetty rockyhtye Eppu Normaalin juhlakonsertti aiheutti kaupungissa melkoisen pulan majoitustiloista.
Teatterin lipunmyynti ei enää vähentynyt viime vuonna
Teatterin tiedotuskeskuksen Tinfon mukaan Suomen teatterien lippumyynnin pari vuotta jatkunut lasku pysähtyi viime vuonna. Puheteatterin katsojamäärät jopa kasvoivat kaksi prosenttia. Teatterilippuja myytiin yhteensä 2,8 miljoonaa 16 383 esitykseen.
Teatterit saavat tuloistaan 28–45 prosenttia lipunmyynnillä. Omavaraisimpia ovat Tinfon mukaan ryhmämuotoiset ja pienet teatterit. Valtiontukina jaettava raha on pysynyt samalla tasolla vuodesta 2010.
Valtiontukina teatterit saivat viime vuonna 108,9 miljoonaa ja kuntien tukena 71 miljoonaa euroa. Lipunmyynnistä ja muista omista tulonlähteistä kertyi 75,4 miljoonaa euroa.