”Tämäkö on uuden sukupolven punamultaa?”

Kokoomusedustajan mukaan hallituksen budjettiesitys lisää velkaa ja laskee työllisyyttä.

Kansanedustaja Timo Heinosen (kok.) mukaan nykyiselle politiikalle on vaihtoehto, joka on sosiaalisesti oikeudenmukaisempi, reilumpi sekä aidosti kasvua ja työllisyyttä tukeva.

– Kokoomuksen vaihtoehtobudjetti takaisi kymmenille tuhansille suomalaisille töitä. Olemme huolissamme, sillä eduskunnan tietopalvelujen laskelmien mukaan hallituksen budjetti lisää työttömyyttä. Kokoomus on huolissaan siitä suunnasta, mihin uusi Sanna Marinin (sd.) hallitus on perinnöksi saamallaan ohjelmallaan ja ensi vuoden budjetillaan Suomea viemässä, Timo Heinonen sanoi budjettikeskustelussa eduskunnassa.

Hän kysyi, miksei hallitus kuuntele EU-komission ja kansainvälisen valuuttarahasto IMF:n esittämää huolta hallituksen taloudellisesta linjasta.

– IMF on todennut, että teidän toimin ei maamme talous ole tasapainossa vuonna 2023. Ja mitä tässä tilanteessa tekee keskusta? Keskusta ilmoittaa, että pilkkuakaan ei tarvitse hallitusohjelmassa muuttaa. Ehkä ensimmäistä kertaa historiassa meillä on hallitus, joka esittelee työttömyyttä lisäävän budjetin, Timo Heinonen sanoi.

– Kateeksi ei käy uutta työministeri Tuula Haataista (sd.), jonka työ entisestään vaikeutuu. Kateeksi ei käy myöskään uutta valtionvarainministeri Katri Kulmunia (kesk.). Saatte perinnöksi [AnttiRinteen (sd.) hallitukselta velkaisen pesän – talousarvion, joka lisää velkaa ja laskee työllisyyttä. Tämäkö on sitä uuden sukupolven punamultaa, Heinonen kysyi.

Kansanedustajan mukaan nykyisellä menolla hallitus tulee saamaan ulkopuolisen pesänselvittäjän, jos asiantuntijoiden huolia ei oteta vakavasti.

– Me kokoomuksessa emme voi katsoa vierestä, kun maamme talous ja työllisyys menee huonompaan suuntaan. Olemme esittäneet hallituksen vastuuttomalla politiikalle vastuullisen vaihtoehdon, joka sisältää todellisia tulevaisuustekoja ja on sekä Suomelle ja suomalaisille hallituksen esitystä parempi, Timo Heinonen sanoi.

Heinonen esitti puheenvuoronsa lopuksi hallitukselle oheisen epäluottamusehdotuksen:

Eduskunta toteaa, että hallitus ei osoita sitoutumistaan hallitusohjelmaan kirjattuihin talouspolitiikan tavoitteisiin. Keskeisiä tavoitteita 75 prosentin työllisyysasteesta sekä julkisen talouden tasapainosta voidaan pitää kannatettavina. Ongelmana on, että hallitukselta puuttuvat konkreettiset keinot tavoitteiden saavuttamiseksi. Hallituksen tavoitteena on ottaa vähemmän velkaa ja nostaa työllisyyttä.

Ensi vuoden talousarvioon sisältyvät toimet kuitenkin lisäävät velkaa ja laskevat työllisyyttä. Hallituksen toiminta ei herätä luottamusta ja uskoa siihen, että hallitus on tosissaan tavoittelemassa julkisen talouden tasapainoa ja korkeampaa työllisyyttä. Eduskunta katsoo, että hallitus on epäonnistunut eikä nauti eduskunnan luottamusta.

Mainos