Tämä lippu ei saa näkyä jääkiekon MM-kisoissa

Valko-Venäjän presidentti Aleksandr Lukashenko on yksiselitteisesti kieltänyt maan vanhan lipun käytön. Niin ovat tehneet Dagens Nyheterin mukaan myös jääkiekon MM-kisojen järjestäjät. Kiellot voivat puhjeta mielenosoituksiksi maanantaina Tukholmassa.

Jotkut Valko-Venäjän kannattajat heiluttelivat maan avausottelussa Tshekkiä vastaan suurta, punavalkoista lippua, joka on Valko-Venäjän entinen lippu. Sen käyttäminen ja esitteleminen on kuitenkin ehdottomasti kielletty ja kiellon takana on maan itsevaltainen presidentti Aleksandr Lukashenko.

Lipusta eivät DN:n mukaan pitäneet myöskään MM-kisojen ruotsalaiset järjestäjät, jotka määräsivät lipun poistettavaksi. Tästä aiheutui ylimääräistä hälyä, koska ensi vuonna kisat on määrä pelata Valko-Venäjällä.

– Tämä on aivan outoa. Lippu on täysin laillinen Valko-Venäjän kansallissymboli. Tämä osoittaa, että jääkiekkoliitto seuraa kritiikittömästi diktatuurihallinnon ohjeita. ihmisoikeusverkosto Info Belarusin perustaja Isabel Sommerfeld sanoo DN:ssä.

MM-kisojen pääsihteeri Tony Wiréhn puolestaan perustelee päätöstä lipun poistamisesta sillä, että kyseessä ei ole Valko-Venäjän virallinen lippu, vaan se edustaa eri hallintoa.

– Tämä tulkittiin poliittiseksi kannanotoksi. Kansainväliseltä liitolta saamiemme ohjeiden mukaan kisapaikoilla ei saa ilmetä poliittisia kannanottoja, hän sanoo.

Väitteitä siitä, että kisajärjestelijät suojelisivat diktaattoria, Wiréhn ei halua edes kommentoida.

Valko-Venäjä pelaa maanantaina Ruotsia vastaan ja ennakkotiedon mukaan hallin edustalle ollaan puuhaamassa mielenosoitusta, jossa mukana on niin Valko-Venäjän kannattajia kuin Info Belarusin edustajiakin.

Mainos