Tämä ärsyttää ISIS:tä yli kaiken – brittikommandoilla yllättävä ase

Britannian eliittisotilaat käyttävät myös musiikkia Isisin vastaisessa taistelussa Libyassa.

Britannian erikoisjoukot pyrkivät ärsyttämään ja hermostuttamaan Isisiä soittamalla Bollywood-musiikkia kovaan ääneen.

Psykologisella sodankäyntistrategialla pyritään häpäisemään Isis, jonka mukaan kyse on epäislamilaisesta musiikista, kertoo The Mirror.

Idea syntyi, kun pakistanilaissyntyinen Britannian armeijan tiedustelu-upseeri kertoi erikoisjoukoille, että Bollywood-musiikki ärsyttäisi Isisiä.

Pohjois-Intiasta kotoisin olevaa Bollywood-musiikkia kuunnellaan myös Pakistanissa, joka on Intian naapurimaa.

Musiikki on kielletty pääosin muslimivaltaisen Pakistanin äärikonservatiivisilla alueilla, koska musiikkia pidetään epäuskonnollisena.

Britannia on lähettänyt kymmenittäin erikoisjoukkojen sotilaita Libyaan. Laivaston SBS-erikoisjoukot (Special Boat Service) kouluttavat paikallisia sotilaita taistelemaan Isisiä vastaan. Tarkoituksena on ajaa jihadistit pois Sirten kaupungista.

Poimintoja videosisällöistämme

Erikoisjoukot eivät osallistu taistelutehtäviin, ellei heidän kimppuunsa hyökätä.

Psykologiseen sodankäyntiin erikoistunut yksikkö muun muassa katkaisi Isisin viestiliikenteen ja soitti kovaäänistä Bollywood-musiikkia.

Isis on säätänyt Sirteen sharia-lain ja kieltänyt kaikki länsimaiset vaikutteet. Jihadistit pitävät Bollywood-musiikkia loukkaavana.

Yksikkö jätti myös kaksi autoa Sirten kulunvalvontapisteiden lähelle. Aamun koittaessa sotilaat kytkivät ajoneuvoissa olevat kovaääniset päälle kauko-ohjaimella ja soittivat Bollywood-musiikkia.

Soittamalla musiikkia erikoisjoukot voivat tarkkailla jihadistien reaktioaikaa eli seuramaan, kuinka nopeasti he pääsevät kovaäänisten luokse. Siten jihaditit paljastavat heikkouksiansa.

– Meidän piti hermostuttaa jihadistit ja käyttää samalla jonkinlaista passiivista toimenpidettä mitataksemme heidän joukkojensa vahvuuden toiminta-alueellamme, ja se meni hyvin, kertoo nimettömänä pysyttelevä lähde.

Mainos