Taloussanomat kertoo sähkön hinnan laskun tasoittaneen kysyntäpiikin, joka syntyi viime vuoden lopulla sähkön hinnan ollessa korkealla. Motivan asiantuntija Teemu Kettunen kuitenkin arvioi lehdelle, että taloyhtiöissä aurinkopaneelien kysyntä tulee jatkossa kasvamaan voimakkaasti.
Motiva Oy on valtion kestävän kehityksen yhtiö, joka tarjoaa julkishallinnolle, yrityksille, kunnille ja kuluttajille tietoa ja ratkaisuja kestäviin valintoihin.
Syynä kysynnän ennakoidulle räjähtämiselle on tuore hyvityslaskentamalli, joka astui voimaan vuoden 2021 alussa. Siinä taloyhtiö tekee sopimuksen verkkoyhtiön kanssa, joka jakaa syntyneen aurinkosähkön taloyhtiön asuntojen sähkömittareille.
Aiemmin aurinkosähkön hyödyntäminen oli taloyhtiöissä mahdollista vain yhteiseen kulutukseen, kuten hisseihin tai rappukäytävän valaistukseen. Nyt sitä voi käyttää myös asukkaiden omaan kulutukseen perustamalla paikallisen energiayhteisön.
– Taloyhtiöt ovat olleet vähän hitaita reagoimaan. Yleensä uudistukset eivät käynnistä taloyhtiöissä heti toimenpiteitä, vaan siinä menee tyypillisesti jonkun aikaa, jopa jokunen vuosi. Energiayhteisökin vaatii perehtymistä ja yhtiökokouksen käsittelyn, Kettunen arvioi.
– Nyt kiinteistön sähkönkulutuksen jälkeen jäävä aurinkosähkön osuus voidaan jakaa taloyhtiön osakkaille näiden osakeomistusten suhteessa. Vasta sitten loppu myydään sähköverkkoon, jos ylimäärää jää.