”Talous kasvaa, mutta Suomi velkaantuu kuin eurokriisissä”

Kai Mykkäsen mukaan hallituksen rikkomien menokehysten oli tarkoitus estää nyt nähtyjä virheitä.
Hallitus neuvotteli Säätytalolla 9. syyskuuta. / Laura Kotila / Valtioneuvoston kanslia
Hallitus neuvotteli Säätytalolla 9. syyskuuta. / Laura Kotila / Valtioneuvoston kanslia

Kokoomuksen eduskuntaryhmän johtaja Kai Mykkänen muistuttaa, että Suomen kestävyysvaje on edelleen noin kahdeksan miljardia euroa.

Pääministeri Sanna Marinin (sd.) hallituksen ilmoittamia 110 miljoonan euron työllisyysuudistuksia on pidetty mittakaavaltaan varsin vaatimattomina.

Valtiovarainministeri Annika Saarikko (kesk.) totesi torstaina pidetyssä tiedotustilaisuudessa, että jo viime keväänä sovituista toimista päätettäisiin kokonaisuutena vasta helmikuussa 2022.

– Nämäkin riittämättömät päätökset siirrettiin taas. Milloin oikea aika purkaa tuloloukkuja jos ei nyt, kun työpaikkoja on paljon auki, Kai Mykkänen kysyy Twitterissä.

Hänen mukaansa menokehysten rikkomisen taustalla oli se, ettei hallitus kyennyt priorisoimaan menojaan. Valtion budjetin alijäämä on ensi vuodelle 6,9 miljardia euroa, josta 0,4 miljardia sisältää koronaepidemiaan liittyviä toimia.

– Suomi on keskellä noususuhdannetta, mutta velkaantuminen on samaa luokkaa kuin eurokriisissä. Menokehykset olivat estämässä juuri tällaisia virheitä, Mykkänen toteaa.

Mainos