Talouden nousuun uskovien määrä on kasvanut hiukan

Suomalaiset uskovat talouden positiiviseen käänteeseen nyt hieman enemmän kuin viime syksynä, kertoo vakuutusyhtiö Lähi-Tapiola.

Lähi-Tapiolan teettämässä kyselyssä kysyttiin, uskovatko vastaajat Suomen talouden lähtevän nousuun seuraavien 12 kuukauden aikana.

Vastaajista 29 prosenttia uskoi talouden nousuun, kun viime syksynä näin ajatteli vain 24 prosenttia.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Tulos on hyvin linjassa sen kanssa, että Suomen kansantuotteen supistuminen näyttäisi todella pysähtyneen ja talouskasvu, joskin vielä kovin heiveröinen, olisi vihdoin alkanut, arvioi ekonomisti Timo Vesala Lähi-Tapiolasta yhtiön tiedotteessa.

Talouden nousuun ei kuitenkaan uskonut 59 prosenttia vastaajista.

Joka toinen vastaajista oli sitä mieltä, ettei omassa taloudellisessa tilanteessa ole tapahtunut muutosta viimeisen vuoden aikana.

Kolmasosa koki oman taloudellisen tilanteensa heikentyneen, mutta vain 13 prosenttia arvioi tilanteensa parantuneen.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Tilanteensa parantumisesta kertoneista 44 prosenttia ilmoitti päällimmäiseksi syyksi asumiskulujen nousun.

Tilanteensa heikentymisestä kertoneista 42 prosenttia oli saanut töitä tai uuden parempipalkkaisen työn.

Tutkimuksen toteutti You-Gov Finland Lähi-Tapiolan toimeksiannosta. Vastaukset kerättiin sähköisenä kyselynä 1.- 4. maaliskuuta You-Govin kuluttajapaneelissa. Vastaajia oli 1006.

Mainos